Zobuďte sa do svojej najvyššej možnosti
Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 26. február 2013
V dnešnej rannej správe Paramahamsa Nithyananda uviedol rozdiel medzi zdieľanou a kolektívnou zodpovednosťou. Zdieľaná zodpovednosť znamená, že každý jednotlivec v skupine berie zodpovednosť za svoju úlohu, za svoju zodpovednosť. Kolektívna zodpovednosť znamená, že každý z členov skupiny berie zodpovednosť za zodpovednosť každého.
Swamiji hovorí, že keď sa zobudíme do zodpovednosti, zobudíme sa do života. Keď zoberieme zodpovednosť, každý lupeň Ananda Gandy (čakra umiestnená v oblasti medzi treťou a štvrtou čakrou), ktorý sa otvorí, bude novou silou, schopnosťou. Sahasrara čakra je ako tisíclupeňový lotos, ktorého každý lupeň sa otvorí, keď začneme obohacovať seba aj iných. Neustále pokračujme v obohacovaní a prijímaní zodpovednosti. Obohacovanie by sa malo stať našim životným štýlom. Aj keď budeme bojovať s našimi nepriateľmi a budeme vo vnútornom priestore ukončenia, aj vtedy ich obohatíme o správne lekcie, ktoré sa potrebujú naučiť. Aj bojovanie sa môže stať učením, keď sme v priestore ukončenia. Keď sme v priestore neukončenia, aj učenie sa môže stať bojom. Je dôležité ukončiť všetky staré vzorce a negatívne predpovede a myšlienky, ktoré máme. Staneme sa tak novou bytosťou…
Swamiji vyzýva: „Zobuďte sa do zodpovednosti! Keď prijmete zodpovednosť, začnete žiť život!“ Zodpovednosť je energia, z ktorej prekvitá náš život. Iba vtedy, keď sa naučíme myslieť na základe štyroch princípov – integrita, zodpovednosť, autentickosť a obohacovanie seba a iných, naučíme sa byť v priestore bez myšlienok. Zodpovednosť je priestor, kde sa nemožné stáva možným. Všetky zázraky sú v ňom možné! Čakajú iba na to, aby sa cez nás vyjadrili! Všetci, ktorí v srdci vibrujú na frekvencii zodpovednosti, začnú vyjadrovať zázračné schopnosti ako Vak Siddhi (schopnosť meniť materiálny svet silou slova).
Swamiji hovorí: „Zobuďte sa na volanie svojho srdca po zodpovednosti.“ Preberanie veľkej zodpovednosti prináša radosť. Je to stav Nithyananda – stav večnej blaženosti. Neustále robme ukončenia, kým naše vzorce nezodpovednosti nezmiznú. Až potom sa začne diať zodpovednosť! „Zobuďte sa do zodpovednosti!“ Každá sanga by mala neustále robiť ukončenia a zorganizovať stretnutia o prijatí kolektívnej zodpovednosti. Neustále je potrebné prebúdzať a udržiavať priestor pre ukončenia.
Život sa nedeje iba v nás, ale aj navonok, mimo nás. Ak sa nedeje život vo vnútri, je to depresia. Ak sa nedeje život navonok, je to neefektívnosť. Život, ktorý sa deje vo vnútri, je zodpovednosť. Život, ktorý sa deje navonok, je úspech. Iba keď sa deje život navonok, deje sa aj vo vnútri.
Všetky konflikty, ktoré sa dejú vo vnútri aj vonku, by sa mali riešiť iba na základe štyroch princípov. Tieto princípy sú ako oheň, ktorý spáli všetky nečistoty. Swamiji hovorí: „Iba vtedy, keď sami seba obetujete ohňu štyroch princípov, zbavíte sa všetkých nečistôt. Keď budete žiť podľa štyroch princípov, nikdy sa nevzdáte sami seba!“ Neexistuje žiadny konflikt, ktorý by sa nedal vyriešiť na základe štyroch princípov.
Život znamená neustále praktizovanie štyroch princípov s nadšením. To nedovolí, aby sa v nás usadil vzorec „to je ok“. Swamiji vyzýva, aby sme žili tieto princípy. Iba vtedy sa aj naša práca stane obohacovaním. Čokoľvek budeme robiť, akékoľvek povolanie, stane sa to obohacovaním. Jediným našim cieľom by malo byť obohacovanie.