Vy ste majiteľom svojho života
Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 2. apríl 2013
V dnešnej rannej správe Paramahamsa Nithyananda rozprával o realite: „Realita nie je nič iné ako vaše spojenie s tým, čo je reálne. Nie je to vaša skúsenosť toho, čo je reálne. Je to vaše spojenie s tým, čo je reálne. Čokoľvek je reálne je na jednej strane, čokoľvek potrebujete a chcete zažiť je na jednej strane. Keď sa tieto dve strany dohodnú, to je realita“.
Swamiji hovorí, že ľudia si veľakrát myslia, že nepotrebujú všetky tieto intelektuálne pravdy a myšlienky. Ale nie je to tak! Celý náš život nie je nič iné ako intelektuálna jasnosť, pochopenie. Prečo nedáme ruky do elektriny? Pretože vieme, že nás zabije. Prečo nedáme ruky do ohňa? Pretože vieme, že nás zabije. Preto je intelektuálna jasnosť, pochopenie nevyhnutné pre život. Keď nás niekto učí, že tieto intelektuálne princípy nie sú potrebné, že nie sú pravdivé, pokúša sa nás držať v tme, nevie ako ich vysvetliť, nemá trpezlivosť, aby ich pochopil alebo aby sme ich pochopili my.
Tak ako existujú jednoduché pravidlá na to, aby sme sa nedotýkali ohňa alebo elektriny, lebo nám ublížia, existujú jednoduché pravidlá na to, aby sme sa vyhli utrpeniu, aby sme sa cítili naplnení a úspešní. Keď sme pochopili, že elektrina a oheň nám môžu ublížiť, stalo sa to súčasťou nášho života. Jednoducho sme to pochopili, začali žiť a nemuseli sme pri tom nijako trpieť. Swamiji vysvetľuje: „Takisto existujú jednoduché pravidlá na to, aby ste urobili vašou realitou to, čo chcete, aby ste urobili váš život taký, aký chcete, aby ste boli v živote úspešní. Je smutné, že nám nikto nepovedal, že je to možné a ani sme sa nepokúsili urobiť to možným. Preto neustále trpíme a myslíme si, že všetky tieto myšlienky, tieto vedomosti nie sú pre nás!“
Keď chceme pochopiť, čo je elektrina, nedáme predsa ruky do zástrčky, aby nás zabila! Keď sa chceme stať elektrikárom, najprv sa naučíme všetky pravidlá o elektrike. Swamiji zdôrazňuje: „Je lepšie naučiť sa ako vytvárať svoju realitu predtým, ako začnete svoj život. Môžete sa to naučiť! To je tá dobrá správa! Nie je to také ťažké, ako vám o tom povedali. To je tá dobrá správa!“ Môžeme sa naučiť ako tvoriť našu realitu, život!
Ako vnímame realitu? Realita nie je nič iné iba naše spojenie s tým, čo je reálne. Koľkí spoznávame, že sa uzatvoríme v momente, keď sú nám tieto veľké pravdy povedané? Povieme si, že to nie je pre nás, že tomu nerozumieme, že to nedokážeme praktizovať, aj keď tomu porozumieme, že sme to už skúšali a nefunguje to na nás. Swamiji vysvetľuje: „Pochopte, toto je spôsob ako sa vyhýbate duchovným pravdám a transformácii. Udržiavate sa mimo duchovného uvedomenia. Nepoviete predsa: ´Ako sa mám uchrániť pred ohňom? Ja tomu nerozumiem! Som len obyčajný kuchár! Idem a budem variť!´ Nie! Keď chcete variť, najprv sa naučíte o ohni. Keď sa chcete stať elektrikárom, najprv sa naučíte o elektrike. Prečo sa nedokážete naučiť o živote, keď ho chcete žiť? Naučte sa to!“
Realita je naše spojenie s tým, čo je reálne. Swamiji hovorí, že keď sme silnejší ako to, čo považujeme za reálne, dokážeme realitu ovplyvniť, zmeniť. Dokážeme vytvoriť realitu takú, akú chceme. Naše slovo zmení svet alebo svet bude zmenený v našom slove. Na každý problém v našom živote existuje jednoduché riešenie. Môže to byť také ťažké ako si to predstavujeme a ako si nemôžeme predstaviť. Veľakrát trpíme strachmi, ktoré si ani len nevieme predstaviť. To čo si vieme predstaviť, je vždy vyriešiteľný problém. Preto máme neustále strach z toho, že sa čoskoro objavia neriešiteľné problémy.
Swamiji vysvetľuje, že my sme majiteľmi našej reality, ale uzatvárame dohody s ilúziami a delúziami, ktoré prišli okupovať našu realitu. Rovnako ako komáre a jašterice, ktoré okupujú náš dom a my im to dovolíme. Sme majiteľom domu, ale dovolíme, aby ho okupovali. Swamiji hovorí: „Takisto všetky problémy vo vašom živote prišli okupovať váš život. Ale vy ste majiteľom svojho života! Neuzatvárajte žiadne dohody s vašimi problémami len kvôli vašej nevedomosti. Najprv sa zbavte všetkých nesprávnych pochopení a myšlienok, ktoré máte o vašich problémoch. Nemajú väčšiu moc ako vy! Nie sú majiteľmi vášho života! Vy ste majiteľom vášho života! Nesnažte sa urobiť dohodu s tými, ktorí chcú nelegálne okupovať váš vlastný dom. Nedávajte im príliš veľa sily!“
Swamiji pokračuje: „Prvá vec, ktorú musíte pochopiť je, že nie ste schopní urobiť to čo chcete ako vašu realitu kvôli vašej nevedomosti. Nie preto, že nemáte energiu. Nie je to vaša bezmocnosť. Je to vaša nevedomosť! Máte dosť sily aj dosť energie! Je to vaša nevedomosť, ktorá je zodpovedná za vaše utrpenie! Veľakrát si myslíte, že viete, čo je dôvod vášho utrpenia, ale že to nedokážete zmeniť. Je to nesprávne! Vy nepoznáte dôvod! Jediným dôvodom všetkého utrpenia je vaša nevedomosť! Máte dosť sily! Ste dosť silní na to, aby ste povedali správne a nesprávne slovo. Je to vaša nevedomosť, kvôli ktorej hovoríte nesprávne slová.“
Prvá chyba, ktorú robíme je, že si myslíme, že vieme dôvod, ale nie sme schopní ho zmeniť, že nemáme dosť sily, aby sme urobili to, čo chceme. Náš nepriateľ spôsobuje, že cítime, že niekto iný je nepriateľ. Pretože si myslíme, že niekto iný je náš nepriateľ, bojujeme s imaginárnymi nepriateľmi. Nevieme, čo je skutočný problém! Swamiji zdôrazňuje: „Nevedomosť je vašim nepriateľom! Bezmocnosť nie je vašim nepriateľom. Nedostatok energie nie je vašim nepriateľom. To, že ste bezmocní, je len myšlienka, ktorá vám bola podsunutá, aby ste neobjavili svojho skutočného nepriateľa. Vy všetci máte dosť sily! Vy všetci ste dosť posilnení na to, aby ste žili a čelili životu! Nevedomosť je váš jediný nepriateľ!“
Máme dosť sily na to, aby sme urobili realitou čokoľvek chceme! Ak si myslíme, že sme bezmocní, budeme pracovať na tom, aby sme dosiahli silu. To ale znamená, že budeme pracovať nesprávnym smerom. Swamiji zdôrazňuje, že potrebujeme pracovať smerom, aby sme získali vedomosti, nie silu. Hovorí, že niekedy máme príliš veľa sily a používame ju na to, aby sme zviazali sami seba… Hovorí, že autentickosť nám pomôže v tom, aby sme identifikovali nášho skutočného nepriateľa. Našim skutočným nepriateľom je naša nevedomosť, nie bezmocnosť…
Swamiji opakuje: „Nevedomosť je váš skutočný nepriateľ, ktorý odpútava vašu pozornosť tým, že hovorí, že bezmocnosť je vašim nepriateľom. Ale skutočnosť je tá, že vy už trpíte tým, že máte príliš veľa moci. Musíte vedieť, že autentickosť vám pomôže ako identifikovať vášho skutočného nepriateľa. Váš skutočný nepriateľ nie je bezmocnosť. Je to nedostatok vedomostí, nevedomosť!“
Čo je autentickosť? Autentickosť znamená, že vybudujeme našu vlastnú identitu, to čím sa chceme stať, na vrchol. Každý z nás má v hĺbke svojho vnútra predstavu o tom, že sa stane silným, že bude všetko vedieť… Tak si vytvorme takú identitu! Vytvorme si vrcholný vnútorný imidž. Takisto premietajme vrchol nášho vonkajšieho imidžu a preberme zodpovednosť za to, aby sme naplnili predstavu iných o nás…
Swamiji hovorí: „Autentickosť je strategický plán pre váš život. Ak sa učíte prefíkanosti, bude vám to užitočné možno na krátku chvíľu, na pár dní, niekoľko rokov alebo niekoľko životov. Ale nie na celé životy! Ale keď sa naučíte autentickosti a rozviniete túto vlastnosť, je to stratégia na životy. Urobte autentickosť ako vzorec vo vás, ako stratégiu plánovania pravdy vo vás. Bude to tá najväčšia služba akú urobíte pre životy a životy a životy. To bude tá správna vec, ktorú urobíte sami pre seba.“
Swamiji pokračuje: „Autentickosť vás naučí, ako nájsť vášho skutočného nepriateľa. Na akýkoľvek problém, ktorý máte, hľadajte riešenie v smere vedomosti, nie v smere sily alebo infraštruktúry. Spoznajte vášho skutočného nepriateľa a vyriešite všetky problémy. Autentickosť je tá správna prísada, s ktorou môže byť vybudovaná vaša vnútorná osobnosť. Je to prísada, materiál, z ktorého postavíte budovu. To je to, čo rozhodne o dĺžke života a sile budovy. Autentickosť je konštrukcia zo žuly. Materiál, z ktorého postavíte dom, rozhoduje o sile toho domu. Takisto materiál, z ktorého postavíte vaše chápanie, rozhoduje o sile vášho bytia. Autentickosť je ten najlepší materiál, z ktorého si môžete postaviť svoje chápanie.“
Swamiji znova opakuje: „Bezmocnosť nie je náš problém. Náš skutočný problém je nevedomosť. Keď privediete autentickosť, uvedomíte si, že máte nesprávny vnútorný imidž. Preto trpíte nesprávnym vonkajším imidžom a nesprávnym imidžom, ktorí majú o vás iní. Ak si myslíte, že problém je to, že máte nesprávny vonkajší imidž a že iní majú nesprávny imidž o vás, myslíte si, že ste bezmocní, aby ste ich zmenili alebo naplnili. Až keď pochopíte, že zdrojom problému je váš nesprávny vnútorný imidž, pochopíte, že iba autentickosť môže vyriešiť tento problém.“
Keď si vybudujeme našu osobnosť s autentickosťou, keď začneme praktizovať autentickosť, uvedomíme si pravdu, že náš najväčší nepriateľ je náš nesprávny vnútorný imidž. Ten môže byť odstránený iba vedomosťou, nie silou. To, na čom potrebujeme pracovať, je naša mamakara. Ak chceme peniaze, vzťahy, čokoľvek vo vonkajšom svete, najprv musíme zmeniť náš vnútorný svet a potom budeme vedieť ako pracovať správne. Budeme pracovať a budeme to mať.
Swamiji vysvetľuje, že ak sa snažíme priamo pritiahnuť vonkajší svet, máme zaradenú nesprávnu rýchlosť. Ak je zaradená spiatočka, akokoľvek budeme zrýchľovať, vždy pôjdeme späť. Skontrolujeme všetko okrem toho, akú rýchlosť máme zaradenú. Čo stačí urobiť je, že vyradíme spiatočku a zaradíme tú správnu rýchlosť. Swamiji hovorí: „Zmeniť spiatočku do správnej rýchlosti je to, čo znamená pracovať na vašej mamakare. Stláčať plyn je akokeby ste premietali vašu ahankaru. Nalievať benzín je ako snaha naplniť annyakaru iných. Toto všetko vám teraz priamo nepomôže. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zmeniť rýchlosť! Pracujte najprv na vašej mamakare!“
Čokoľvek si myslíme, že je náš problém v živote, najprv musíme pracovať na našom vnútornom imidži o sebe samom. Potrebujeme sa naučiť autentickosti. Swamiji opakuje: „Akákoľvek iná snaha, ktorú budete robiť, bude iba stláčaním plynu a nalievaním viac a viac benzínu do nádrže bez toho, aby ste zmenili rýchlosť a očakávaním, že auto pôjde dopredu. Bude to ako mať zaradenú spiatočku a snažiť sa ísť dopredu!“