Vaše myšlienky o sebe vytvárajú vašu realitu
Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 3. april 2013
V dnešnej rannej správe Paramahamsa Nithyananda rozprával o výnimočnej súvislosti, ktorá existuje medzi autentickosťou a realitou nášho života. Keď budeme rozpínať to, čo si myslíme, že sme, to ako vnímame sami seba, budeme priamo rozpínať to, ako sa premietame pred inými a aj to, čo iní od nás očakávajú. Takisto ako film, ktorý sa premieta pred svetlom projektora, vidíme na obrazovke ako realitu, našu mamakaru, ktorá je premietaná pred našim vedomím, vidíme ako realitu v našom živote.
Autentickosť rozpína našu mamakaru (to ako vnímame sami seba) a prirodzene tak transformuje aj náš život. Swamiji hovorí, že keď začneme pracovať na autentickosti, každý deň nám bude pripomínané, aby sme rozpínali našu mamakaru – to ako vnímame sami seba, ako zažívame sami seba, ako cítime sami seba. Keď budeme neustále rozpínať to, ako cítime sami seba, ako vnímame sami seba, v spôsobe, akým budeme zažívať našu realitu sa začne diať toľko zázračných vecí! Náš život sa zmení, to ako nám život odpovedá sa zmení, to ako vnímame svoj život sa zmení, všetko sa zmení.
Swamiji vyzýva: „Každý deň musíte s autentickosťou pracovať na vašom vnútornom imidži. Pracovať na vašom vnútornom imidži je vzrušenie. Keď si myslíte, že už viac nemôžete váš vnútorný imidž zmeniť, nastane nuda. Pokiaľ máte záujem rozvíjať váš vnútorný imidž, tak budete žiť ďalej, aj keď opustíte vaše telo. V deň kedy sa rozhodete, že už viac nemôžete váš vnútorný imidž rozvinúť, budete mŕtvi, aj keď vaše telo bude fungovať.“
Swamiji pokračuje: „Keď začnete rozvíjať, pracovať na vašej vnútornej identite a keď to prinesie výsledok aj vo vonkajšom svete, budete nadšení z toho ako duchovne rastiete. Čo je duchovno? Duchovno znamená vidieť, že transformácia, ktorú robíte vo vašom vnútornom svete je viditeľná ako výsledok vo vonkajšom svete. Radosť a nadšenie, ktoré budete cítiť, je kvôli tomu, že vo chvíli, ked začnete trasformáciu vášho vnútorného sveta, vonkajší svet sa zmení. Keď budete pracovať na vašej vnútornej identite, váš život bude nadšením, vzrušením. Keď sa rozhodnete, že viac nebudete váš vnútorný svet transformovať, bude to smrť. Keď sa vzdáte sami seba, aj keď budete mať telo, budete mŕtvi. Keď nestratíte nádej v seba, aj keď opustíte vaše telo, budete žiť ďalej.“
Swamiji zdôrazňuje, aby sme nestrácali nádej v seba! Aby sme neustále rozvíjali a pracovali na našom vnútornom imidži. Keď si predstavíme, že náš život je ako priemysel, tak náš vnútorný imidž je produkt, výrobok, to ako sa premietame vo vonkajšom svete je marketing a to, čo iní od nás očakávajú, je spätná väzba od zákazníkov. Swamiji hovorí: „Neustále prijímajte spätnú väzbu a vylepšujte váš produkt. To je jediný spôsob ako prežijete na trhu. Keď pracujete s ľudstvom, toto je zákonom života.“
Swamiji pokračuje: „Neustále pracujte na vašej mamakare. Nestrácajte nádej v seba a pracujte na vašej mamakare. Vo chvíli, keď prestanete prinášať spätnú väzbu od zákazníkov a vylepšovať váš produkt, budete mŕtvi. Budete musieť zatvoriť váš biznis, nech je vaša značka akákoľvek známa, nech ste vy akokoľvek známi. Nech je vaša značka akokoľvek stabilná, keď prestanete prinášať spätnú väzbu od zákazníkov a rozvíjať vašu vnútornú identitu, spoločnosť vás začne odmietať. Keď si myslíte, že vaša značka je už dosť známa a že nepotrebujete dostávať spätnú väzbu od zákazníkov a zlepšovať váš produkt, zákazníci vás začnú odmietať. Nebudú vás akceptovať iba kvôli tomu, že ste známa značka. Môžu ju vyskúšať preto, lebo ste známa značka. Ale iba vtedy, keď uvidia, že vaša značka je hodnotná, že za niečo stojí, budú ju používať ďalej. Inak ju iba vyskúšajú a zahodia. Keď nebudete prijímať spätnú väzbu od zákazníkov, dajú ju niekomu inému. To je veľmi nebezpečné. Keď nebudete prijímať spätnú väzbu od zákazníkov, dostanú ju iní a bez toho, aby ste o tom vedeli, vaša značka skolabuje. To je tá najsmutnejšia vec, ktorá sa môže stať.“
Keď chceme, aby bol náš život úspešný, neustále prijímajme spätnú väzbu od zákazníkov. To znamená očakávania, ktoré od nás majú iní. Pýtame sa, prečo by sme mali napĺňať očakávania, ktoré od nás majú iní? Svet je plný sebeckosti, tak prečo by sme sa mali starať, čo od nás chcú iní? Keď neustále chceme od iných, aby žili tak ako to chceme my, aby naplnili naše očakávania, nemajú pravdu, keď očakávajú od nás, aby sme naplnili tie ich očakávania? Mali by sme naplniť aspoň očakávania tých, ktorí sú súčasťou nášho života a my sme súčasťou ich života. Swamiji vyzýva: „Rozhodnite sa urobiť to. Váš život bude naplnený iba vtedy, keď naplníte aspoň očakávania tých, od ktorých niečo očakávate aj vy. Nemusíte naplniť očakávania niekoho, koho stretnete len tak na ulici a od ktorého nemáte žiadne očakávania. Ale musíte naplniť očakávania ľudí, od ktorých máte očakávania vy. Ak vy máte očakávania od určitého človeka, on má právo mať očakávania od vás. Od kohokoľvek máte očakávania, on má právo mať očakávania od vás.“
Swamiji hovorí o tom, že odkedy milióny ľudí sledujú ranné satsangy v živom televíznom vysielaní, jeho zodpovednosť sa zväčšila. Tisísky ľudí telefonujú a rozprávajú o tom, že cítia jeho prítomnosť vo svojich domoch. Chcú, aby sa Swamiji stal ich guru a pýtajú sa, čo by mali preto urobiť. Swamiji musí prevziať zodpovednosť za toľkých ctiteľov! Ako má naplniť očakávania všetkých? Hovorí, že preberá za nich zodpovednosť. Ľudia zažívajú jeho prítomnosť, zažívajú prebudenie kundaliny, levitáciu, splnenie modlitieb, zodpovedanie otázok, vyjasnenie pochybností… Zažívajú jeho prítomnosť aj prostredníctvom televízneho vysielania. Swamiji vyhlásil, že za všetkých ctiteľov preberá zodpovednosť.
Autentickosť znamená neustále rozpínanie našej vnútornej identity, identity, ktorú premietame pred inými a prevzatie zodpovednosti za naplnenie očakávaní, ktoré od nás majú iní. Swamiji hovorí: „Keď zoberiete zodpovednosť za to, aby ste naplnili to, čo iní od vás očakávajú, vyjadrí sa cez vás vesmír, vyjadrí sa cez vás celý Brahman. Budete mať výnimočné schopnosti, pretože toto je seva, služba iným. Kedykoľvek slúžite iným s pocitom zodpovednosti bez toho, aby ste mali nejaký iný zámer, vesmír oslavuje vašu existenciu.“
Keď sa rozhodneme, že budeme rozpínať našu identitu, spôsob akým sa premietame pred inými a keď zoberieme zodpovednosť za to, aby sme to naplnili, naša realita sa zrazu začne meniť, stane sa lepšou a lepšou. Čo je naša realita? Naše vnímanie seba samého, naše vnímanie toho, ako sa cítime, ako sa premietame pred inými a čo iní očakávajú od nás. Swamiji vysvetľuje, že keď budeme praktizovať autentickosť, prirodzene budeme musieť neustále rozvíjať to ako vnímame sami seba. Jediný spôsob ako môžeme rozvinúť našu vnútornú identitu je integrita. Čím viac integrity budeme mať, tým viac budeme očisťovať náš vnútorný imidž. Keď zoberieme viac a viac zodpovednosti za to, aby sme naplnili očakávania iných od nás, staneme sa viac a viac zodpovednými.
Swamiji pokračuje: „Pochopte, keď začnete praktizovať autentickosť, vaša integrita a zodpovednosť sa začnú diať automaticky. Nesmiete strácať nádej v seba. Musíte sa neustále obohacovať. Obohacovanie sa automaticky udeje. Nesmiete strácať nádej v iných. Musíte ich obohacovať. Obohacovanie iných sa automaticky udeje. Neustálym zlepšovaním vašej integrity budete vylepšovať váš vnútorný imidž o vás. Veľa učiteľov hovorí: ´Akokoľvek veľa budete počúvať, keď to nebudete praktizovať, nepomôže vám to.´ Ja hovorím: Akokoľvek veľa budete praktizovať, bez počúvania vám to nijako nepomôže. Zlepšite vaše počúvanie! Preto hovorím veľmi pomaly. Pokiaľ nebudete počúvať autenticky, nebudete schopní počúvať, nebudete rozumieť. Iba autentickí poslucháči dokážu počúvať o čom hovorím. Každý deň, tým že budete každé ráno sedieť na satsangu, budete praktizovať vaše počúvanie, budete zlepšovať vaše počúvanie. Iba vtedy, keď budete počúvať je možné praktizovanie.“
Autentickosť začína počúvaním a pokračuje počúvaním. Ľudské bytosti premeškajú svoj život, keď premeškajú počúvanie. J. Krishnamurti hovorí: „Počúvanie je Boh.“ Prvé učenie Budhu je „Správne počúvanie“. Prvým princípom vo védskej tradícii je shravana – počúvajte. Druhým princípom je manana – intranalyzujte. Tretím princípom je – vyžarujte to. Keď budeme počúvať autenticky, v našom tele aj mysli sa udeje zázračná transformácia. Swamiji hovorí: „Počúvanie je Boh. Iba počúvaním zažijete Boha.“
Neustále rozpínanie našich možností pre nás a našich možností pre iných je autentickosť. Neustále rozpínajme svoje možnosti! Swamiji hovorí: „Keď ste dobrovoľníkom v našej sange, keď ste spojení so sangou, pochopíte, že celá sanga je cvičiskom na to, aby ste zažili autentickosť. Nech sa autentickosť stane vašou svalovou pamäťou a bio-pamäťou. Nech vás neustále obohacuje.“
Swamiji vyzýva, aby sa v každej dedine stretávali ľudia a začali praktizovať štyri princípy – integritu, autentickosť, zodpovednosť a obohacovanie. To je najlepší spôsob ako rozvíjať ľudské zdroje. Vyslovil nádej, že indická vláda prijme tieto princípy života a bude trénovať mládež. Hovorí: „Keď budete učiť integritu, autentickosť, zodpovednosť a obohacovanie a budete ich praktizovať vo svojom živote, vaša radosť, rozpínanie a skúsenosť, ktoré budete cítiť, budú nepredstaviteľné. Tak veľa to môže priniesť do vášho bytia. Pýtate sa, prečo by ste mali robiť pre druhých tak veľa, keď to oni nerobia pre vás? Blázni! Keď to nebudú robiť iní, budú porazení. Keď to budete robiť vy, budete víťaz!“
Swamiji vyzval mladých ľudí, aby začali vytvárať skupiny, ktoré budú učiť štyri princípy a rozvíjať, obohacovať ľudské životy. Vyzval, aby sa vytvárali centrá, ktoré budú praktizovať tieto princípy, gošaly (prístrešky pre kravy), chrámy. Všade by mali ľudia začať žiť tieto štyri princípy. Mali by sa vytvoriť satsangové centrá, vzdelávacie centrá, ašrámy, kláštory. Mali by sa vytvoriť stovky a tisícky sadhus, ktorí budú žiť tieto princípy a dobrovoľníci, ktorí budú tieto princípy učiť…