Sila zodpovednosti
Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 28. február 2013
Na začiatku dnešnej rannej správy Paramahamsa Nithyananda vyhlásil projekt pre rok 2013 – vybudovanie neziskovej náboženskej univerzity, ktorú bude osobne viesť. Jej jediným cieľom bude obohacovať svet o štyri princípy – štyri tattwas. Univerzita bude určená pre všetky vekové kategórie a bude učiť ako aplikovať štyri princípy pre všetky životné kroky, ktoré sa rozhodneme urobiť. Univerzita umožní zúčastniť sa v množstve programov, školení a tréningov. Ich absolvovanie bude ukončené certifikátmi a získaním titulov. Celý rok bude venovaný vybudovaniu základov univerzity.
Swamiji vyzval svojich ctiteľov, ktorí sa rozhodnú byť dobrovoľníkmi v tomto projekte, aby pripravili osnovy pre výučbu štyroch princípov na základe ranných satsangov. Zdôraznil, že účasťou v projekte obohatíme nielen seba, ale aj iných. Štyri princípy sú také silné, že keď ich žijeme, obohatíme nimi život každého bez rozdielu. Hovorí, že svet už má množstvo politikov, hercov, klamárov,… Teraz potrebuje duchovných učiteľov!
Organizácia Nithyananda Dhyanapeetam, ktorú vybudoval Swamiji, sa stala oficiálnou súčasťou najstaršej hinduistickej organizácie Nirvani Akhada Peetha (založil ju v 8. storočí Adi Shankara s cieľom posilňovať a zjednocovať všetkých, ktorí praktizujú Hinduizmus). Táto organizácia korunovala Swamijiho počas tohtoročnej Maha Kumbha Mely v Allahabade – Prayag za jedného zo svojich 44 Mahamandaleshwars – duchovných vodcov. Swamiji venoval celý projekt pre rok 2013 tejto organizácii.
V ďalšej časti ranného satsangu Swamiji znova pokračoval v rozprávaní o zodpovednosti a integrite. Vždy keď sa rozhodneme urobiť nový krok, prejsť určitým rituálom (napr. prijať spôsob života ako brahmacharya, iniciáciu do sanyas alebo urobiť Viraja homu), je to veľká možnosť pre našu transformáciu, pre skok do ďalšej úrovne vedomia. Keď urobíme tento krok bez prípravy, nastavíme sami sebe veľmi nízky štandard. Swamiji hovorí, že nám nikdy nepovie nie, keď sa pre taký krok rozhodneme. Ale keď si nastavíme nízky štandard, premeškáme možnosť vstúpiť do nových dverí, ktoré sa nám otvorili. Vyzýva, aby sme neustále praktizovali integritu, autentickosť, zodpovednosť a obohacovanie. Aby sme nedali priestor našej chamtivosti získať sanyas, chamtivosti jednoducho ho mať. Je potrebné rozhodnúť sa vedome, či chceme vstúpiť do týchto dverí, uvažovať nad tým, plánovať. Keď vstúpime do rituálov bez toho, aby sme urobili ukončenie, premeškáme možnosti, ktoré nám môžu otvoriť. Swamiji hovorí: „S integritou a autentickosťou urobte všetky ukončenia. Až potom skočte!“ Všetci, ktorí sa rozhodli absolvovať akékoľvek rituály, by mali pracovať so základnými vzorcami, mali by ich prelomiť a ukončiť. Iba potom je možné autenticky zažiť priestor sanyas. Priestor sanyas prekvitá iba na základe ukončenia.
Swamiji hovorí, že telo sa stane ľudskou bytosťou iba vtedy, keď začneme žiť na základe štyroch princípov. Život začína vtedy, keď zoberieme zodpovednosť. Život začína vtedy, keď začneme obohacovať. Swamiji zopakol definíciu zodpovednosti. Zodpovednosť znamená žiť a reagovať na život na základe pravdy, že sme zdrojom všetkého a preto sme zodpovední za všetko čo sa deje v nás a okolo nás. Náš život môže prekvitať iba v priestore zodpovednosti. Začne sa diať iba vtedy, keď zoberieme zodpovednosť. Swamiji hovorí, že každý most stojí iba preto, lebo piliere zobrali za to zodpovednosť…
Zodpovednosť je úžasný liek na každú chorobu! Keď prijmeme zodpovednosť za každú chorobu, môže sa stať úžasným liekom. Swamiji nehovorí o zodpovednosti ako o procese liečenia, ale ako o vyliečení, uzdravení! Hovorí, že prevzatím zodpovednosti dokážeme zmeniť spôsob akým bije naše srdce, spôsob akým funguje naše telo, spôsob akým sa správame k svojmu telu! Vyzýva, aby nás v tom nezastavil prístup „To je ok!“.
Swamiji hovorí, že keď zoberieme zodpovednosť, začneme žiť. Keď zoberieme zodpovednosť za všetko, čo vidíme a zažívame, všetko čo nevidíme a nezažívame berie zodpovednosť za nás! Keď zoberieme zodpovednosť za to čo je prejavené, čo má podobu (vyakta), to čo je neprejavené, čo nemá žiadnu podobu (avyakta) zoberie zodpovednosť za nás. Keď zoberieme zodpovednosť za to, čo poznáme, to čo nepoznáme zoberie zodpovednosť za nás. Keď zoberieme zodpovednosť za svet, svet zoberie zodpovednosť za nás. Keď Boh zoberie zodpovednosť za nás, sami sme Bohom, inkarnáciou! Inkarnácia je bytosť, ktorá berie zodpovednosť za všetko!
Keď sa budeme rozpínať do zodpovednosti, pritiahneme nekonečnú pomoc a podporu vesmíru.