Prečo hinduisti uctievajú sochy?
Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 1. október 2014
Vítam vás všetkých s mojou láskou a rešpektom.
Dnes chcem rozprávať o dôležitosti deities (sôch božstviev) a duchovnom uctievaní. Prosím pochopte, dieties nie sú obyčajné sochy. Sú stelesnením ideálov! My neuctievame sochy. My uctievame ideály, ktoré sú reprezentované cez tieto sochy. Znova a znova chcem trvať na tom a pripomínať ľuďom: Pokiaľ máte mamakaru (to, ako vnímante seba samých), pri ktorej sa stotožňujete so svojím telom, so svojou konkrétnou podobou, tak nemôžete mať, nemôžete pochopiť, nemôžete cítiť, nemôžete zažiť Boha bez konkrétnej podoby. Z vášho vnútorného imidžu bude vytvorený imidž o živote. To, čo si myslíte o živote, o iných, o Bohu, toto všetko bude odrazom vášho vnútorného imidžu. Takže každý, kto sa stotožňuje s vnútorným imidžom, že má konkrétnu podobu – to znamená každý, okrem osvietených bytostí – by mal veľmi jasne vedieť, prosím počúvajte, mal by jasne vedieť, že jeho imidž o živote a Bohu bude mať tiež konkrétnu podobu. Takže lepšie je najprv prijať realitu takú aká je, použiť ukončovanie a ďalšie metódy a vyvinúť sa do priestoru advaity.
Pochopte, naozaj je veľmi dôležité začať od miesta, kde stojíme. Či je vaším cieľom dosiahnuť Slnko, Mesiac alebo Mars, musíte začať od miesta, kde ste. Musíte začať od miesta, kde ste! Uctievanie deities nie je iba nevyhnutné. Nemalo by brániť vytvoreniu vzťahu k akejkoľvek filozofii. Aj veľký mysliteľ ako Kapila, ktorý je nielen zakladateľom sánkhja filozofie, zakladateľom prvej svetovej filozofie, ale takisto aj človek, ktorý začal o planéte Zem rozmýšľať logicky, mohol vyvíjať možné závery a pravdepodobné závery pomocou sily predstavivosti a pravdepodobnosti predstavivosti. Prosím pochopte tieto slová – „možné závery“, „pravdepodobné závery“, „použitie sily predstavivosti“ a „predstaviteľné závery“. Sánkhja je zdroj všetkých filozofií a vedy. „Možné závery“, to je matematika. „Pravdepodobné závery“, to je veda. „Predstaviteľné závery“, to je kvantová fyzika.
Počúvajte! Chcem, aby ste vedeli, že ja nie som ani matematik, ani vedec, ani kvantový fyzik. Ja som sánkhja jogín. Preto som definoval celú matematiku, vedu a kvantovú fyziku troma vyjadreniami. Možné, pravdepodobné, predstaviteľné. Vo všetkých týchto troch smeroch, ako môže vaša energia plynúť bez strachu alebo túžob, ktoré blokujú vašu energiu, bez akýchkoľvek neukončení, ktoré blokujú vašu energiu, celá táto veda bola tak krásne rozvinutá Bhagvanom Kapilom.
Aj on je veľmi jasný ohľadom meditácie, vytvárania spojenia s konkrétnou podobou Boha. V Bhagavatam, Kapila gíte, krásnej teistickej verzii sánkhja jogy je to rozvedené a vysvetlené tak jasne, tak dokonale. Bhagvan Kapila, ktorý bol považovaný za najväčšieho mysliteľa, aj on je veľmi zrozumiteľný ohľadne toho, že božstvu a jeho uctievaniu by sa nemalo vyhýbať. Nemalo by sa vyhýbať ani meditovaniu s jeho konkrétnou podobou, vytváraniu spojenia cez konkrétnu podobu.
Videl som ako tisíce a tisíce ľudí prekvitajú prostredníctvom uctievania božstva. Inak, prečo si myslíte, že mám úctu, že si tak veľmi vážim uctievanie božstva? Prosím pochopte, ja som veľmi vypočítavý a lenivý. Mám veľmi jasno ohľadne toho, čo hovorím. Ja nerobím nič zbytočne. Nemárnim čas, energiu a nič nerobím bez vypočítavosti. Môžete dať slovu „vypočítavý“ a „lenivý“ svoj vlastný význam. Ja vám ponúkam môj význam. Pretože som vyslovil obidve slová, ponúkam vám môj význam. Ja podporujem uctievanie božstva. Pochopte, je to pre vás priamo užitočné. Priamo! Keď hovorím priamo, tak to tak aj myslím! Je to pre vás priamo užitočné.
Môžem povedať, že najviac uctievaný boh na svete je Mahadeva. Je veľa iných inkarnácií, božstiev, synov bohov, prorokov, osvietených bytostí, siddhov (dokonalí svätci, neustále ustálení v naplnení), munis (nahí putovníci žijúci v tichosti), rišiov (svätci), mudrcov. Tí všetci môžu byť nasledovaní. Lenže Mahadeva je ten najväčší uctievaný boh na svete! Nielen nasledovaný, ale aj uctievaný. Ten najdostupnejší. Stačí len trocha vody, jeden list a malé ovocie a je potešený! Okamžite sa poteší! Odpovedá na všetky otázky! Plní vaše želania! Prináša naplnenie! Nepredstaviteľná, tá najvyššia bytosť, Mahadeva, jeho uctievanie cez konkrétnu podobu, cez deity, spájanie sa s ním cez deity, je ten najsilnejší spôsob spojenia, ten najsilnejší priestor spojenia, to najsilnejšie bytie.
Pochopte, spojenie cez deities, komunikácia cez deities je taká silná duchovná činnosť! Trvám na tom, aby to každý jednotlivec prijal ako životný štýl, ako samotné bytie. Pretože my, ľudské bytosti, pokým nevidíme konkrétnu podobu, nevytvárame si voči tomu žiadny vzťah. Pokým to nevidíme v podobe mien, nevytvárame si s tým žiadny vzťah. Takže konkrétna podoba, meno, vytváranie si vzťahu cez konkrétnu podobu a meno sú potrebné, pokiaľ sa domnievate, že máte konkrétnu podobu a meno, pokiaľ máte konkrétnu podobu a meno. Spôsob, akým Vesmír zostupuje na Zem, aby nás požehnával, keď s ním komunikujeme cez konkrétnu podobu, cez deities je taký úžasný, nepredstaviteľný! Úžasný, nepredstaviteľný – toto sú slová, ktoré budem používať!
Vo védskej tradícii sme zvládli vedu urobiť z kameňa boha, zmeniť kameň na boha. Zvládli sme vedu priviesť božské do deities a vyjadrovať cez nich to božské. Celá veda bola zvládnutá vo védskej tradícii. Oživenie chrámov bude oživením svetového mieru a svetovej blaženosti. Ak neexistuje blaženosť, mier bude vždy spochybňovaný, pretože mier je skôr neexistencia problémov. Jedine blaženosť je pozitívne tvrdenie života. Neexistencia problému, to je „mier“. Pozitívne tvrdenie života, to je „blaženosť“. Oživenie kultúry chrámov, uctievania deites, pri ktorom sú ľudia pohnutí k tomu, aby sa pozreli do svojho vnútra, to je to, čím sa udeje oživenie Sanatana dharmy, advaita satya (pravdy advaity).
Kdekoľvek vidím, že sa zhromažďujú ľudia vo veľkom množstve a uctievajú, vidím veľmi jasne, že sa fyzicky objavuje samotná energia Mahadevu a žehná ľudí, prijíma ich oddanosť. Keď som videl Kawadiya sprievod z Har Ki Pauri do rôznych Šivových chrámov, ktorý išiel po celej severnej Indii (https://www.facebook.com/notes/hr-mahesh-s-iyer/morning-satsangh-by-paramahamsa-nithyananda-haridwar-friday-25-july-2014-notes/802775639767128), doslova som videl Mahadevu, ako drží nad ľuďmi svoju ochranu a žehnajúcu energiu ako „kavacha“ (pancier) zhora a dáva im „Tathasthu!“ (Nech sa tak stane!) na všetko, o čo prosili, priestoru, ktorý si vytvárali. Pomyslel som si: „Ó Bože! Akú silnú metódu objavili naši majstri na to, ako si vytvoriť vzťah s vesmírnou energiou!“ Preto som sa okamžite rozhodol, že na budúci rok v tom istom čase na celom svete, všetci ctitelia urobíte Kawadiya Abhisheka, Kawadiya Snaan (kúpeľ) pre Mahadevu v našom chráme s vodou z najbližšej rieky. Ľudia zo všetkých chrámov pôjdu k najbližšej rieke, prinesú odtiaľ „kawadiya“, prídu do nášho chrámu a ponúknu slávnostný kúpeľ – abhisheka.
Mali by ste tráviť uctievaním deties viac a viac času. Toto by mala byť jediná zábava, ktorú máte. Vaša zábava je satsang, ukončovanie. Vaša zábava je uctievanie deities a obohacovanie. Vaša zábava je život, existencia. Zbavte sa všetkých ostatných zábav a naplňte svoj život týmto.
Všetky naše ašrámy, všetky naše chrámy by mali neustále robiť uctievanie, rituály, udalosti, podujatia. Naozaj vám chcem všetkým povedať, chcem, aby všetci naši ctitelia, swamis, žiaci, aby bol každý viac teistický. V mene advaity sa viac a viac posúvate smerom k teizmu. Ja som teistický advaitik, potomok Ramana Maharišiho. Nie potomok J. Krišnamurtyho alebo U.G. Krišnamurtyho. Veľmi jasne vyhlasujem, že sme nasledovníci Ramakrišnu a Ramana Maharišiho, teistickí advaitici! Nepatríme ku škole J. Krišnamurtyho alebo U.G. Krišnamurtyho, ateistických advaitikov. Nie! Buddha patrí k Nirvani akáde. Nirvani akáda nepatrí k Buddhovi. Buddha je ateistický advaitik. Kapila je teistický advaitik. Šankara je teistický advaitik. My patríme k Šankarovi, Kapilovi, Jnanasambandharovi, Ramakrišnovi a Ramana Maharišimu! Teistickí advaitici! Keby som mal urobiť krok ďalej, naše uctievanie, teizmus, úcta, oddanosť, toto všetko by nemalo byť založené iba na predstavivosti, vizualizácii, meditácii. Malo by to byť založené na deities, rozumiete? To nie je ako keď si predstavíte, že máte deity, ponúknete jej jedlo (naivedhyam), pudžu, pokloníte sa jej a to stačí. Nie! Vy budete mať deity a fyzicky jej ponúknete jedlo, fyzicky jej ponúknete oblečenie, abhishekam. Presne tak, ako jete fyzicky vy. Nemusíte o tom len snívať. Aj keď sa stanete Nirahari, pijete šťavy fyzicky. Takže, čokoľvek sa s vami deje, všetok tento rešpekt a služby by mali byť vykonávané fyzicky! To je to, čo tým myslím. Nielenže sme teistickí advaitici, ale náš teizmus, oddanosť by mali byť založené na deities. To je to, čo tým myslím. Založené na deities! Preto chrámy, rituály, tradície, oslavy, slávnosti neustále pripomínajú ľuďom pravdu advaity (advaita satya). Advaitu satya treba žiť, žiť, žiť, znova a znova si ju pripomínať, znova a znova ju žiť a pripomínať prostredníctvom chrámov a uctievania deities. Pomocou chrámov a uctievania deities.
Podstata dnešného satsangu je uctievanie deities! Naša sanga by mala nasledovať uctievanie deities!