O štyroch princípoch života
Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 18. apríl 2013
V dnešnej rannej správe v jazyku Tamil, Paramahamsa Nithyananda rozprával o štyroch princípoch života a venoval pozornosť hlavne obohacovaniu.
Prvý princíp je integrita, druhý princíp je autentickosť, tretí princíp je zodpovednosť a štvrtý princíp je obohacovanie. Čo znamená obohacovanie? S autentickosťou, zodpovednosťou a integritou, bez straty nádeje v seba a iných, obohacovať seba a iných. Neustále obohacovať bez toho, aby sme sa vzdali seba a iných okolo nás.
Toto je najčastejšia otázka, ktorú majú hľadači: „Nestačí, keď budem obohacovať seba? Prečo je potrebné obohacovať iných?“ Swamiji vysvetľuje: „Prosím pochopte, že nie ste individuálna ľudská bytosť, ktorá sa ukrýva v neprístupnom lese alebo v jaskyni v horách. Ak ste taký človek, tak potom stačí, keď budete obohacovať seba. Ale aj vtedy, keď žijete sami v neprístupnom lese alebo horskej jaskyni, tak je vašou zodpovednosťou, aby ste obohacovali stromy v tom lese, rieky, ktoré tam tečú a hory, ktoré sú tam! Ale vy takto nežijete!“
Naše zdravie, vzťahy, bohatstvo, peniaze a všetky ďalšie veci, naše životy sú zviazané so životmi iných. Náš život nie je len našim vlastníctvom, ale aj vlastníctvom iných. Aj iní sú súčasťou nášho života.
Ak prijmeme to, že sme individuálna ľudská bytosť, v skutočnosti nie sme „individuálna“ ľudská bytosť. Ak je otec individuálna ľudská bytosť, jeho syn je zahrnutý v jeho živote, je jeho súčasťou. Ak je synom, jeho život je spojený s otcom a matkou a jeho rodičia sa podieľajú na jeho živote, sú súčasťou jeho života. Ak sme manželkou, náš život je zviazaný so životom nášho manžela. Nie sme „individuálna“ ľudská bytosť! Nie sme ostrov. Swamiji hovorí, že sme zmesou mnohých ľudí. Sme zmesou, kombináciou mnohých mentálnych nastavení. Takže nestačí, iba keď nestratíme nádej v seba. Nemali by sme stratiť nádej ani v iných! Swamiji pokračuje: „Keď sa nevzdáte sami seba ani iných, neustále budete obohacovať život! S poznaním tejto pravdy budete neustále obohacovať život! Iba vtedy, keď ľudia okolo vás budú žiť tieto duchovné pravdy, môžete ich žiť aj vy. Iba vtedy ich budete schopní žiť pravdivo. Keď sa ich pokúšate žiť sami, je to ako plávanie proti prúdu. Keď aj iní okolo vás žijú tieto pravdy, je to hladká plavba na lodi s vetrom v plachtách.“
Človek je spoločenský tvor. Ak sa pokúšame obohacovať sami seba bez toho, aby sme obohacovali aj iných, potom sa negatívna vlastnosť, sebeckosť, hlboko vryje do našej povahy. Swamiji hovorí krátky príbeh. Obchodník a jeho asistent prišli do mesta. Toto mesto malo veľký problém: opice! Opice trápili toto mesto. Všade boli len samé opice, nebezpečné opice. Keď to obchodník uvidel, vyhlásil pred ľuďmi: „Za každú opicu, ktorú mi prinesiete, vám dám 10 rupií.“ Nikto v meste tomu nerozumel, ale aj tak začali chytať opice a nosili ich obchodníkovi, ktorý im za každú z nich zaplatil 10 rupií. Obchodník mal teraz ticís opíc. Teraz obchodník zdvihol ponuku a oznámil: „Za každú opicu, ktorú mi prinesiete, vám zaplatím 20 rupií!“ Ľudia v meste pokračovali v chytaní opíc, predávali ich obchodníkovi a za každú z nich dostali 20 rupií. Po mesiaci obchodník znova zdvihol ponuku na 35 rupií za každú opicu. Ľudia ich ďalej chytali a predávali obchodníkovi. Po nejakom čase obchodník znova zdvihol ponuku na 100 rupií za každú opicu, ktorú mu dajú. S veľkou námahou ľudia v meste chytili zostávajúce opice a predali ich obchodníkovi za 100 rupií za každú z nich.
Teraz neostali v meste žiadne voľne sa pohybujúce opice. Ľudia sa zbavili nebezpečenstva. V tom čase odišiel obchodník na pár dní z mesta za obchodom. Jeho asistent ostal v meste, tajne zvolal ľudí a ponúkol im: „Predám vám všetky tieto opice späť za 50 rupií. Keď sa obchodník vráti, predáte mu ich za 100 rupií a mne dáte 25 rupií.“ Ľudia boli veľmi šťastní a súhlasili. Takže asistent začal zarábať peniaze pre seba a čoskoro boli všetky opice predané. O niekoľko dní neskôr, jedno pekné ráno, sa ľudia zobudili a zistili, že asistent chýba. Ani obchodník sa nevrátil naspäť. Obaja zmizli! Iba opice ostali v meste!
Swamiji vysvetľuje: „Všetky burzy cenných papierov fungujú presne takto. Toto je ich filozofia. Kto je nakoniec víťaz? Kto je ten inteligentnejší? Ak sa zamyslíte hlbšie, pochopíte, že toto sú triky obchodu, trhu! Prosím pochopte, že v modernej spoločnosti práca, ktorú robí väčšina ľudí, vôbec neslúži na obohacovanie spoločnosti. Iba to vyzerá tak, že obohacuje spoločnosť. Iba vytvára ilúziu, že je obohacujúca! To je všetko! Ale popravde povedané, nie je to tak! Čo je kapitalizmus? Je to vytváranie ilúzie o tom, že sa jedná o obohacovanie, zatiaľ čo v skutočnosti je to drancovanie! Prosím pochopte, že nepodporujem ani komunizmus, ani kapitalizmus. Nevedomé nastavenie mysle je základom pre tieto filozofie. Takže nie sú úplné, kompletné. Skutočná pravda, jediná úplná filozofia, ktorá obohacuje, je ZODPOVEDNIZMUS. To znamená zobrať zodpovednosť za vaše životy a životy iných a bez toho, aby ste stratili nádej sami v seba a v iných, obohacovať vaše životy a životy iných!“
Swamiji hovorí, že si možno myslíme, že tieto filozofie (kapitalizmus, komunizmus, atď.) sú obchodnými technikami. Nie! Nie sú! Podvádzajú! Sú to podvodné praktiky! Presne také ako chytať opice a potom ich predať! Iba vytvárajú mentálne nastavenie, dojem, že je to obchod! Po prvé, krok za krokom vytvoria zvyk medzi ľuďmi, aby chytali opice. Vytvorenie tohto mentálneho nastavenia je obchod! A potom ukazujú to, akoby bol medzi obchodníkom a asistentom rozpor! Potom zarábajú na mentálnom nastavení ľudí, že zarobia „rýchle“ peniaze. Hrajú sa s chamtivosťou ľudí! ´Teraz mi daj 50 rupií a zober si opicu. Zajtra, keď príde obchodník, tak mu ju predaj za 100 rupií. Môžeš si zobrať 75 rupií a mne dáš 25 rupií. Môžeš mať 50 % zisk!´ Čo sa stane nakoniec? Aj obchodník zmizne! Aj jeho asistent zmizne! Zostanú iba opice!
Swamiji zdôrazňuje: „Väčšina obchodu neslúži na obohacovanie! Prosím pochopte! Védska tradícia je založená na obohacovaní. Systém, ktorý bol založený na poľnohospodárstve, bol obohacujúci. Zarábenie peňazí klamaním a podvádzaním ľudí nikdy nebol v našej tradícii. Preto v indickej civilizácii nikdy neboli burzy cenných papierov. Indická civilizácia mala bankovníctvo, šeky. Je to zaznamenané v históriií adheenams (kláštorov). Pred tisíc rokmi ste mohli vložiť peniaze v jednom adheenam, dostali ste o tom potvrdenie a potom ste mohli vybrať tieto peniaze v inej pobočke adheenam, v inej časti krajiny na základe toho potvrdenia. Mohli ste vložiť zlaté mince do adheenam vo vašom meste, ísť do Kashi (Varanasi), ukázať potvrdenie v tamojšej pobočke adheenam a vybrať z nej tieto mince. V našej starovekej indickej tradícii sme mali bankovníctvo, šeky! Nie je to tak, že indovia boli ľudia, ktorým nebol známy obchod, komercia a trh. Ale angažovali a zapojili sme sa iba do obchodu, ktorý priamo obohacuje ľudí, spoločnosť. Keby sme žili a fungovali na základe pravdy, že každý obchod, v ktorom sme zaangažovaní, by mal priamo obohacovať ľudí, dávať im priamy úžitok, potom by nastala v spoločnosti obrovská revolúcia!“
Spoločnosť nebude rásť, prekvitať cez hnev a nenávisť, ktorú prechováva „nemať“ voči „mať“, ako to učí komunizmus. Rovnosť medzi všetkými v spoločnosti nebude nastolená pomocou kapitalizmu, ktorý núti ľudí rozhadzovať peniaze tým, že budú predávať opice. Rovnosť v spoločnosti môže byť nastolená iba týmito štyrmi pravdami!
Integrita (Sampoorthi) znamená zaobchádzať so záväzkami, prísľubmi, ktoré dáme sami sebe a iným, so slovami a myšlienkami, ktoré dáme sami sebe a iným, ako keby to bol náš samotný život a naplniť ich! Zaobchádzať s nimi ako keby to bol náš život a naplniť ich, to znamená žiť v stave naplnenia so samými sebou a tými, ktorí žijú okolo nás! Keby ľudia okolo nás žili s nami v integrite, aký blažený by bol život! Ak to od nich chceme, ak očakávame takýto druh vzťahov, prečo by ste im nemali na oplátku dať to isté? Žime integritu, slová, ktoré ste dali iným!
Swamiji pokračuje: „Spoločnosť vás učí, že by ste mali splniť slová, ktoré ste dali iným. O tom niet pochýb! Ale mali by ste naplniť aj slová, ktoré ste dali sami sebe a žiť ich! To je skutočná integrita! Integrita neznamená iba hovoriť pravdu. Niekedy ľudia hovoria: ´Integrita znamená iba hovoriť pravdu. Nie je to tak, Swamiji?´ Nie! Neznamená to iba to! V Tamil sú tri slová pre Satya (pravdu): Unmai, Meimai, Vaimai. Unmai znamená žiť pravdu „v myšlienkach“. Vaimai znamená žiť pravdu „v slovách“, reči. Meimai znamená žiť pravdu „v skutkoch“, činoch. Význam týchto troch slov spolu je INTEGRITA.“ Prečo nie sme schopní naplniť slová, ktoré sme dali iným? Dôvod je, že sme si vytvorili mentálne nastavenie, v ktorom dávame slová nevedome. Pretože sme si zvykli dávať nevedome slová sami sebe, aj ostatným dávame slová nevedome.
Swamiji rozpráva malý príbeh: „Mladík sa ponáhľa za svojim otcom, objíme ho, tancuje okolo neho s veľkou radosťou. Hovorí otcovi: ´Otec, rozhodol som sa, že sa ožením. Mám rád dievča od susedov. Požiadal som ju o ruku a ona súhlasila!´ Otec so zvesenou hlavou hovorí svojmu synovi: ´Môj drahý syn, tento vzťah nie je pre teba dobrý, pretože ona je tvoja sestra!´ Keď to mladík počuje, je sklamaný a rozčúlený. O tri mesiace znova príde za otcom veľmi nadšený a šťastný a hovorí mu: ´Otec, zaľúbil som sa do dievčaťa, ktoré býva v dome oproti nášmu. Prosím, urči deň našej svadby!´ Otec znova zvesí hlavu a prizná sa synovi. ´Prosím, nepovedz to tvojej mame!´ A znova odhalí pravdu: ´Aj ona je tvoja sestra!´ Toto sa stane trikrát. Mladík to nie je ochotný viac tolerovať. Ponáhľa sa za svojou mamou a hovorí jej: „Čo to znamená, mama? Pokúšal som sa oženiť toľkokrát. Ale zakaždým mi otec povedal, že to dievča je moja sestra! Stalo sa to už trikrát! Čo mám teraz robiť?´ Matka odpovedá: ´ Netráp sa, synak! Môžeš sa oženiť s ktoroukoľvek z nich. Tento muž nie je tvoj otec!´ Prosím pochopte zmätok, ktorý sa objaví a nebezpečenstvo, ktoré nasleduje, keď niekedy hovoríte slová nevedome!“
V živote každého z nás je miesto, inštitúcia, organizácia, kde chodíme zarábať na živobytie. A je miesto, inštitúcia, organizácia, ktoré nám dáva emocionálne naplnenie, ako je chrám, nejaký klub, spoločenská organizácia, atď. Ak okrem miesta, kde chodíme zarábať peniaze na naše živobytie, nie sme súčasťou organizácie, kde môžeme chodiť pre naše duchovné naplnenie, sme vo veľkej chudobe! Iba vtedy, keď sa ľudská bytosť stane súčasťou nejakej organizácie, pripojí sa k organizáci, ktorá poskytuje emocionálne naplnenie, iba vtedy bude prekvitať! Môže to byť duchovná organizácia, chrám, politická strana, spoločenská organizácia alebo fan klub. V podstate iba vtedy, keď sa pripojí k nejakej inej organizácii než je miesto, kde chodí zarábať na živobytie, bude rásť. Ak sa do nich zapojíme bez integrity, vytvoríme nebezpečenstvo pre iných a iní vytvotria nebezpečenstvo pre nás. Problém je, že keď iní vytvoria v našom živote malý problém, nikdy na to nezabudneme. Ale na nebezpečenstvo, problémy, ktoré vytvoríme v životoch iných my, zabudneme veľmi rýchlo. Je to nedostatok integrity, ktorý je zodpovedný za nebezpečenstvo, ktoré vytvárame v životoch iných a za nebezpečenstvo, ktoré iní vytvárajú v našich životoch.
Zaobchádzať s našimi slovami ako keby to bol náš samotný život, dáva týmto slovám silu, aby sa naplnili. Prvá lekcia v Yoga Shastra, ktorá sa učí vtedy, ak si želáme získať silu, schopnosť „Vaak Siddhi“, je dávať slová samému sebe veľmi vedome, uvedomele. Všetci z nás máme zvyk neustále nevedome hovoriť negatívne slová sami sebe. A to je problém! Keď neustále hovoríme sami sebe tieto negatívne slová, začneme ich napĺňať, pretože prísľuby, záväzky, ktoré dávame sami sebe, musia byť naplnené!
Swamiji vysvetľuje: „Sochár si predstaví a rozhodne sa, že otesá kameň. Nemusí viac o tom neustále rozmýšľať. Jeho ruky automaticky odstránia z kameňa všetko, čo nie je potrebné a odhalia sochu, ktorá v ňom bola ukrytá. Takisto je to aj vo vašom živote. Potom ako si vo vás neustále hovoríte negatívne myšlienky a slová a nakoniec sa rozhodnete, že sa budú diať iba negatívne veci, nemusíte na to myslieť znova. Tieto negatívne myšlienky automaticky prinesú ovocie a vo vašom živote sa stanú negatívne výsledky, presne tak ako ste sa rozhodli. To je obrovská tragédia! Takže, nehovorte sami sebe negatívne slová, negatívne myšlienky. Začnite myslieť vedome! Rozmýšľajte vedome o slovách, ktoré poviete sami sebe o sebe, o iných okolo vás a o spoločnosti, ešte predtým ako ich poviete. Ak budete mať negatívne myšlienky a slová voči sebe samým, dostanete iba negatívne výsledky.“
Integrita je matematika života. Keď spočítame 2+4, výsledok je 6. Keď spočítame 2+8, výsledok je 10. Vyslovovanie negatívnych slov a myšlienok samým sebe bude mať za následok negatívne výsledky. To je matematika života! Autentickosť je biológia života. Zodpovednosť je veda života. Obohacovanie seba a iných je zákonom Vesmíru.
Veľa ľudí sa pýta: ´Swamiji, myslíš tým čo hovoríš, že by sme nemali myslieť na nič negatívne? Iba vtedy, keď sa pripravím na svoje zlyhanie teraz, tak potom keď príde, budem schopný mu čeliť. Inak sa zrútim, keď príde. Takže, nemal by som sa pripraviť teraz na to, aby som mu čelil?´
Swamiji odpovedá: „Prosím pochopte, že akokoľvek sa pripravujete, zlyhanie k vám príde nečakane bez toho, aby ste o tom vedeli, bez varovania. Je to rovnaké ako keď uzavriete 99 vstupov do pevnosti a postavíte vojakov, aby strážili stú bránu. Ale jedovaté hady vniknú dovnútra cez malý otvor bez toho, aby to niekto vedel, uhryznú vás a zabijú. Aj so zlyhaním je to podobné. Myslieť si, že nebudete schopní čeliť zlyhaniu, keď príde nečakane, bez varovania, je ďalšie negatívne slovo, ktoré dávate sami sebe! Aj keď príde nečakane, bez varovania, máte v sebe zabudovanú silu, aby ste mu čelili!“
Keď neustále dávame negatívne slová sami sebe, tak celý život strávime zbieraním negatívnych výsledkov. Nemáme silu zmeniť našu minulosť. Znova a znova hovoríme negatívne slová sami sebe, myslíme na naše minulé zlyhania a nepoužívame našu energiu na to, aby sme vytvárali našu budúcnosť. Mrhanie energie na rozmýšľanie a ľutovanie našich minulých zlyhaní, namiesto jej používania na vytváranie našej budúcnosti spôsobuje, že náš drahocenný čas je ako bahno, je nanič! Rozmýšľanie o minulosti robí z našej súčasnosti bahno!
Swamiji zdôrazňuje: „Boh vám dal schopnosť vytvárať vašu budúcnosť, ale nedal vám schopnosť meniť vašu minulosť. Minulosť je ako vír. Nezachyťte sa v ňom! Prosím pochopte, že zakaždým, keď sa zapletiete v minulosti, ničíte aj svoju budúcnosť! Nemáte silu zmeniť vašu minulosť. Takže je zbytočné držať ju v objatí a plakať. Aj keď ste strávili sto rokov so svojim manželom, aj keď ste spolu strávili tie najsladšie chvíle vášho života, keď je už raz mŕtvy, nemôžete držať jeho telo vo vašom dome dlhšie ako jeden deň. Aj keď ste strávili sto rokov so svojou manželkou, keď je už raz mŕtva, nemôžete držať jej telo vo vašom dome dlhšie ako jeden deň. Pochopte, že držaním vašej minulosti v objatí a plačom si vytvárate negatívnu budúcnosť.“
Swamiji opakuje podstatu právd, o ktorých rozpráva: „Naplňte slová, ktoré dávate sebe a iným. Keďže ich musíte naplniť, predtým ako vyslovíte slovo alebo myšlienku, vedome ich preskenujte. Keď dáte slová a myšlienky sami sebe, pozrite sa na nich a vedome nad nimi rozmýšľajte. Iba potom si budete vedomí slov, ktoré dáte iným. Niekedy prídu ľudia a hovoria mi: ´Swamiji, v mojom biznise musím hovoriť lži.´ Nie! Na svete neexistuje žiadny biznis, v ktorom je nevyhnutné, aby ste klamali, vrátane politiky! Je to možné! Je to pravda!“
Každý z nás je inšpiráciou pre niekoho alebo iní pre nás. Niektorí z nás sú inšpiráciou pre žobrákov, aby žobrali viac. Dokonca aj zlodej je inšpiráciou pre iných zlodejov! Aj žobrák je inšpiráciou pre iných žobrákov! Čímkoľvek sme v našom živote, sme inšpiráciou pre iných. Mnoho ľudí bude inšpirovaných nami. Swamiji zdôrazňuje: „Za všetkých týchto ľudí ste zodpovední vy! Pre tento jediný dôvod, keď dávate slová sami sebe alebo iným, prosím, nedávajte negatívne slová. Dávajte iba pozitívne slová. Pretože celý váš život je založený na slovách, ktoré dávate iným a sami sebe. Rovnako ako môžete očistiť vaše slová, môžete očistiť aj váš život. Spôsob akým očistíte váš život, očistí aj vaše slová.“