Bhagavad Gita – TRI SKUPINY ĽUDÍ
Bhagavad Gita – Karma Yoga – Kapitola 3, verš 26
na buddhi-bhedam janayet ajnaanaam karma-sanginaam
josheyat-sarva-karmaani vidvaan-yuktaha samaacharan || 3.26
“Neosvietený človek by nemal naštrbiť chápanie nevedomých, ktorí sú pripútaní k výsledkom ich práce. Osvietená bytosť ponorená do vykonávania všetkých činností ich zinšpiruje na cestu objavovania a hľadania pravdy.”
Bagwan hovorí veľmi jasne, aj keď je obyčajný, nevedomý človek pripútaný k výsledkom svojej práce, osvietená bytosť je tu na to, aby ich inšpirovala, pomohla im pracovať a hľadať pravdu o práci bez pripútania.
Čiže Krishna hovorí iným nevedomým ľuďom, aby sa nemiešali a nestarali medzi bežné davy a pobabrali to. Nie, stojte stranou, uchovajte si odstup.
Na svete sú len 3 typy ľudí:
1. Osvietené bytosti – ich prítomnosťou sa prirodzene stanú len samé pozitívne veci.
2. Neosvietené bytosti – nevedomé bytosti – títo škodia sami sebe, ale aspoň neškodia iným.
3. Neosvietené bytosti, ktoré sa snažia poučovať a zmeniť svet – títo zločinci nevedia nič o živote, ale chcú dookola učiť o živote. Títo zločinci, kriminálnici, toto sú ľudia, ktorí škodia a ničia celú spoločnosť, celú civilizáciu. Bagwan ich varuje, že aj keď sú na svete nevedomí ľudia, ktorí pracujú pripútaní k výsledkom alebo robia chyby, nestarajte sa, robte si svoju prácu. Osvietený Majster je tu, on ich naučí ako pracovať a zinšpiruje ich aby hľadali pravdu nepripútaných činností.
Najvyššia pravda je to, že činnosť by mala byť neustále vykonávaná nepripútaným spôsobom.
Sú tri úrovne konania:
1. Činnosť pripútaným, “clutched”, spôsobom
2. Žiadna činnosť, žiadne pripútanie
3. Činnosť “eN-clutched” spôsobom, to znamemá neustále pracovať ale nepripútaným spôsobom
“Clutching” (čítaj ´klačing´) znamená spájať veci dokopy (napr.činnosť s výsledkom), je to zaseknutie, pasca. “Unclutching” znamená úplné odpojenie. Niekedy toto slovo ponúka význam, že sa odpútate od všetkého a ľahnete si v nečinnosti. To je dôvod, prečo vytváram nové slovo – eN-clutching.
Je to ako keď máte záhradu a prídu vám do nej škodcovia. Tak použijete postrek. A po čase si všimnete, že tí škodcovia sa tomu postreku prispôsobili a žijú si spokojne ďalej. A tak musíte zvýšiť dávku chemikálie.
Rovnako je to aj s týmto. Ja som vytvoril slovo unclutching a začal som ho učiť, a všimol som si, že tieto parazity začali žiť s týmto slovom. Takže musím trošku zvýšiť dávku, preto som vytvoril slovo eN-clutch. eN–clutching znamená, že nie ste ani clutched ani unclutched (ani pripútaní ani nepripútaní). Pretože slovo “unclutched” bolo preložené mnohými ľudmi akokeby mali všetko nechať tak a ľahnúť si. Napriek tomu, že toto slovo som vynašiel ja, že ho neustále vysvetľujem, nikto nechce počuť moju interpretáciu, preto som sa rozhodol vytvoriť úplne nové slovo, aby tomu už nikto nemohol dávať nový zmysel.
eN-clutched znamená intenzívne pracovať, konať akokeby ste boli clutched (pripútaní k výsledku) ale byť intenzívne ponorení do pokojného vedomia v úplnom odpútaní – to je presná definícia slova eN-clutch. Je to pracovať z čistého vnútorného priestoru, kde nie je vzorec strachu, vzorec viny, vzorec utrpenia.
Vykonať akúkoľvek nepodstatnú činnosť s čistým vnútrom je tisíc krát lepšie ako vykonať tú najlepšiu, najváženejšiu činnosť s nesprávnym vzorcom vo vašom vnútri (ako zo strachu alebo viny).
Pretože priestor, vnútro, z ktorého robíte rozhodnutia je rovnako dôležité ako rozhodnutie samotné.
Vo svete, ako som popísal, sú 3 druhy bytostí:
1. Osvietené, ktoré vedú iných, potom
2. Neosvietené, nevedomé, ktoré sa nechajú viesť kýmkoľvek
3. Vychcaní ľudia, ktorí nevedia nič o živote, ale snažia sa viesť iných, snažia sa vytvoriť civilizáciu, kultúru, ale nepoznajú pravdu. Títo zločinci by mali byť držaní na strane, v izolácii.
Týmto veršom sa Bagwan prihovára všetkým trom kategóriám. Iba Krishna toto dokáže.
Nevedomým ľuďom hovorí – nenasledujte neosvietených zločincov. Pre vychcaných ľudí, ktorí nie sú osvietení a snažia sa viesť spoločnosť hovorí – neničte dôveru nevedomých ľudí, aj keď sú pripútaní k výsledku činnosti, aj keď sú v nevedomosti, nesnažte sa zlomiť ich dôveru, inteligenciu a vedomosť o živote, ktorej majú veľmi málo, nezasahujte do ich života, lebo ich zničíte. A tretia skupina – osvietení ľudia, tým hovorí veľmi jasne – vy by ste mali inšpirovať nevedomých ľudí, aby hľadali pravdu o práci bez pripútania.
Bagwan sa prihovára všetkým trom kategóriám v jedinom verši. Iba niekto ako Krishna toto dokáže. Poviem vám, Krishna je to najprecíznejšie vedomé vyjadrenie. Dokáže osloviť všetky tri kategórie len v jednom veši. Keby to mal vyjadriť Shiva, tak by si sadol pod banyan strom ako Dakshinamoorthy a rozhodol by sa, nech to v tomto tichu všetci pochopia. A kto by to nepochopil, tak by len otvoril tretie oko a spálil by ho, to je všetko.
Keby to mal vyjadriť Rama, tak by povedal 3 vyjadrenia: kategória 1, kategória 2
a kategória 3.
Keby to bol Buddha, tak by o tomto rozprával 40 rokov.
Ale Krishna, ten najvyšší učiteľ, básnik, stratég, politik a čo ja viem čo ešte, iba on môže urobiť túto prácu, osloviť všetky tri kategórie v jednom verši. V jednom verši podáva svoju víziu a ujasňuje všetky 3 kategórie.
Nabáda osvietené bytosti, aby zobrali zodpovednosť a viedli nevedomých ľudí k nepripútanej činnosti prebudením lásky, dôvery, oddanosti a všetkých priaznivých vlastností.
Môžem povedať, že Krishna dokazuje svoju výnimočnú inteligenciu, nepredstaviteľnú inteligenciu len týmto jedným veršom, tým že stanovuje pravidlá pre všetky tri skupiny.