Bhagavad Gita – PREČO ROBÍME TO, ČO NECHCEME
Bhagavad Gita – Karma Yoga – Kapitola 3, verš 36
Arjuna uvacha:
atha kena prayukta yam papam carati purusah
anicchann api varsneya balad iva ni yojitah || 3.36
“Arjuna sa pýta:
Čím je to, že ľudské bytosti sú popudzované k takým hriešnym skutkom ako keby boli niečím hnané, hoci si to v skutočnosti neželajú?“
Táto sutra dokazuje neustály nevedomý vzorec, ktorým ľudské bytosti trpia.
V podstate, ľudské bytosti sú stratené, prekliate. Ľudské bytosti sa nedokážu oslobodiť od svojich vzorcov. Je len pár ľudí na svete, ktorí sú oslobodení (to znamená, stanú sa osvietení) nejakou náhodou, to je všetko. Žiadna technika nepomôže, keď to robia sami. Pozrite sa na Arjunu. Bagwan rozpráva v 12-tich kapitolách aby presvedčil Arjunu z jeho nesprávnej logiky, zbavil ho vzorcov, inšpiroval do jeho vyššej identity, a to je priamo osobne pod vedením osvieteného Majstra. Akú šancu majú ľudské bytosti, ktoré nemajú osvietenú bytosť, ktorá by ich viedla?
Arjuna reprezentuje nevedomie ľudstva. Po 100 veršoch Krishnovho vysvetľovania, filozofovania, inšpirovania, akonáhle Bagwan dá povel do boja, Arjuna sa zrazu začne pýtať, že ako je to možné, že sme nútení do takýchto hriešnych činov, keď vlastne nechceme? Arjuna nasadzuje nevinnú tvár a prefíkane sa chce zbaviť zodpovednosti. My sme nútení, nabádaní, hovorí.
Ale kto vás nabáda? Pochopte, nie je to nič z vonku, čo vás nabáda. Je to vaše vnútro, čo vás nabáda. Áno, je pravda, že mnohé veci robíte nevedome, ale pochopte, že všetky veci, hoci urobené nevedome, sú vykonané s určitým zámerom. Vždy máte určitý zámer. A keď niečo urobíte nevedome, to neznamená, že môžete robiť čokoľvek a nebyť za to zodpovední.
Keď vidím ako Arjuna reaguje po vyše 100 veršoch Bagwanhovho učenia, uvedomil som si, že filozofovanie, povzbudzovanie, inšpirovanie nedokáže pretransformovať ľudskú myseľ úplne. Všetko toto môže pomôcť iba čiastočne. Môže to pomôcť iba s tým, aby ste boli znechutení zo svojej nižšej identity a boli pohodlní so svojou vyššou identitou. Vaša vyššia identita nie je ego.
Rozprávať navonok ako keby ste boli vyššia identita je ego, ale ak vo vnútri cítite, že ste vyššia identita, to nie je ego.
Najprefíkanejší vzorec ľudskej mysle je ospravedlňovať svoje nesprávne skutky tvrdením: “Ja som to urobil nevedome!” Tak potom kto vám kázal to urobiť? Vaša nižšia identita! Tak ju rozbite! Cíťte sa zhnusení, necíťte sa dobre, že ste urobili niečo nevedome. Akonáhle ospravedlníte svoje nesprávne skutky tým, že ste to urobili nevedome, vydýchnete si a cítite, že ste dobrí, že ste nevinní, cítite sa dobre a pohodlne. Nie! Nebuďte pohodlní so svojou nižšou identitou. Buďte pohodlní len so svojou vyššou identitou.
Nikto vás nenabáda do žiadnych skutkov okrem vašich popudov, túžob, okrem vašich vlastných vzorcov správania a vášho rozhodnutia spolupracovať s vašimi vzorcami správania.
Explodujte do svojej vyššej identity!!!!
Nithyanandam!