Bhagavad Gita – DIAĽNICA K OSVIETENIU
Bhagavad Gita – Karma Yoga – Kapitola 3, verš 32
mayi sarvani karmani snnyasyadhyatma-cetasa
nirasir nirmamo bhutva yudhyasva vigata-jvarah || 3.32
“Tí, ktorí nenasledujú ten najvyšší zámer a neplynú v súlade s mojou misiou, budú zničení, pominú sa.”
Bagwan Krishna je Majster ktorý urobí čokoľvek pre svojich žiakov – bude klamať, bude kradnúť, bude podvádzať…. urobí čokoľvek pre transformáciu svojich žiakov, ctiteľov.
V tejto sutre Bagwan Krishna používa veľmi silný verš a silnú taktiku. V tomto verši totižto Bagwan používa techniku strachu, hovorí veľmi priamo – kto nenasleduje moje zámery, kto nekoná v súlade s mojou misiou bude zničený.
Bagwan nehovorí priamo len Arjunovi, že ak nebudeš počúvať a nasledovať čo ti hovorím, budeš zničený, Bagwan hovorí, že každý, kto nebude v súlade s jeho misiou sa pominie. Používa techniku strachu. V tomto verši Bagwan zatvára všetky únikové cesty, ktorými by potenciálne Arjuna mohol uniknúť z boja.
Bagwan nenabáda Arjunu do boja pre svoje dobro. Krishna nebude ten, čo si sadne na kráľovský trón potom, ako vojna skončí. Bude to Arjuna, kto bude sedieť na tróne, Krishna má svoje kráľovstvo, Krishna nepotrebuje vyhrať túto vojnu, on má svoju Dwaraku, svoje kráľovstvo so 16,000 gopikami, ktoré na neho čakajú. Ale Krishna to robí z obrovského súcitu voči Arjunovi.
Hovorí Arjunovi celkom jasne, že ak to chceš ultimátne, nasleduj čo ti hovorím, inak budeš zničený.
Čo nám Bagwan chce povedať je, že na ceste k osvieteniu nie je žiadny únik, žiadna odbočka. Je to len dvojprúdová diaľnica, ktorá ide jedným smerom. Na diaľnici sa nespomaľuje, musíte ísť určitou rýchlosťou, a táto diaľnica nemá odbočky a odpočívadlá. Neustále idete obrovskou rýchlosťou. Cesta za osvietením je neustála cesta bez prestávky. Len idete, idete, idete na plný plyn, až kým zrazu príde ten moment a vy vzlietnete.
Často krát v živote máme stále plán „B“. Ak toto nie, tak toto. Mnohí z vás majú aj plán C, D, E a niektorí až po Z. Keď sa nám zdá, že naša cesta je príliš zložitá, príliš náročná, zvolíme si únikovú cestu, odbočku. Povieme si, toto je príliš veľa, toto je príliš náročné, toto nechcem. Toto správanie by malo byť zastavené. Akonáhle raz nedovolíme žiadne iné alternatívy, žiadnu inú voľbu, ocitneme sa na diaľnici k osvieteniu, a tá nás zavedie k tej najvyššej skúsenosti.
Toto je to, čo sa nám Bagwan snaží povedať v tejto sutre. Obdivujem odvahu Bagwana, pretože hovorí priamo čistú pravdu bez otáľania. Ja napríklad hovorím: „Mali by ste meditovať, pretože ak nebudete meditovať, hrozí že upadnete do nevedomia a keď upadnete do nevedomia, tak hrozí, že skĺznete zo svojej cesty….“ Veľmi slušne a učesaným spôsobom vám podávam pravdu, veľmi opatrne, aby som vás nenastrašil. Ale Bagwan si nedáva servítku pred ústa. Priamo hovorí pravdu: „Kto nebude nasledovať moje učenia a konať v súlade s mojou misiou, bude zničený!“
Hoci Bagwan používa príkaz do boja iba 7 krát počas celej Bhagavad Gity, v tejto jednej sutre sa nekompromisne obracia na taktiku strachu. Hovorí nám jasne, že ak nebudeme nasledovať učenie osvietených majstrov, náš život je márny a v tomto živote nedosiahneme to najvyššie, to ultimátne.
Nithyanandam !