Bhagavad Gita
Bhagavad Gita – Karma Yoga – Kapitola 3, verš 43
“Rozoznaním predominantnosti diskriminácie a posilnením tendencie pobývania vo vedomí, oh Arjuna, znič nepriateľa v podobe túžby, ktorá sa dá len ťažko naplniť.”
V tomto verši nám Krishna dáva dve inštrukcie naraz: jednu duchovnú a jednu svetskú, nenáboženskú. Ponúka dva pohľady a dáva nám návod na to, čo robiť vo vnútornom ako aj vo vonkajšom svete. Odstraňuje Arjunovu zmätenosť ohľadne toho, či je toto v súlade s duchovnou dharmou.
Vy všetci ste len dvojníci Arjunu. Ja pred sebou vidím tisícky Arjunov. Arjuna je len exemplár. Nikto nemôže byť viac intelektuálny a viac vybitý (prefíkaný) ako Arjuna.
Posvätné tajomstvo tohto veršu je:
Kedykoľvek, keď pracujete z chamtivosti, tak únava z práce je zákonitá. Vždy keď chcete dosiahnuť vaše túžby, prechádzate minimálne dvomi emóciami. Predtým ako dosiahnete svoje sny, cítite lakomosť, chamtivosť ich dosiahnuť. Ak keď tú túžbu chcete dosiahnuť, musíte o ňu bojovať – to vytvára hnev.
Pochopte tajomstvo o vašich túžbach. Všetky sú zostavené len na základe vašich engramov. Všetky fantázie o vašom cieli ničia vašu cestu k nemu a robia ju menej zábavnou, robia ju nudnou, tupou.
Každá emócia má svoju chuť. Pochopte, že každá emócia má svoju príchuť. Radosť je keď cítite sladkastú príchuť. Lakomosť má príchuť tamarindu (indické korenie), nenávisť má chuť zelených chili papričiek, pocit viny má chuť červených chili papričiek. Chuť ako taká nie je zodpovedná za nevytváranie žiadnych emócií, ale všetky emócie majú svoju chuť.
Už samotná túžba vo svojej podstate vytvára pocit netrávenia. Ak máte túžbu po nejakej veci alebo osobe, alebo po peniazoch, ale nie ste schopní pracovať na tom, aby ste ju dosiahli, tak za obidva – za túžbu aj neschopnosť ju naplniť sú zodpovedné tie isté engramy.
Bagwan tu dáva Arjunovi špeciálne inštrukcie. Hovorí mu: Znič svoju túžbu aj svojich nepriateľov. Prekonať vaše túžby a prekonať vašich nepriateľov v boji nie sú dve rozdielne veci. Je to tá istá vec a obidve sa stanú naraz. Ak prekonáte nejakú zložitú situáciu vo vonkajšom svete, a takisto sa pretransformujete aj vo svojom vnútri, jeden veľký blok bude odstránený.
Neustále buďte v kríze, neustále sa tej kríze venujte, riešte ju a nebudete nič brať za samozrejmé, preto budete žiť navždy.
Kríza by nemala byť niečo, čo vytvoríte nesprávnymi činnosťami, ale niečo, čo vytvoríte neustálym tvorením, neustálou kreativitou. Nie len, že sa dostanete von zo samotného problému, ale aj váš vzorec bude prelomený.
Vzorce sa dajú prelomiť iba keď ste nútení zvládať situácie vonkajšieho sveta.
Bagwan nám tu dáva krásnu inštrukciu: “Ustáľ sa vo vedomí, vytvor si silnú diskrimináciu (schopnosť rozlišovať), a tým znič túžby a zároveň aj nepriateľov.”
“Poznaním sily diskriminácie a zotrvávaním vo vedomí, oh Arjuna, prekonaj túžbu aj svojich nepriateľov.“
Toto je priama inštrukcia pre všetkých z vás. Posvätné tajomstvo tohto verša je:
Neustále buďte odvážni, robte rozhodnutia z vedomia a neustále riešte vaše vonkajšie situácie. Vo vesmíre neexistuje niečo ako dôchodok. Nikdy neodchádzajte na dôchodok, nikdy neprestávajte riešiť vonkajšie situácie. Neustále riešte problémy, a nie len, že prekonáte tie problémy samotné, ale takisto zničíte všetky vaše vzorce a vytvoríte si nádherný život.
S týmto veršom Bagwan končí tretiu kapitolu v Bhagavad Gite.
Nithyanandam!
Link na video v angličtine http://nithyananda.org/content/bhagavad-gita-morning-satsang-15#gsc.tab=0