Autentickosť je váš vitamín „A“
V dnešnej rannej správe Paramahamsa Nithyananda rozprával o vnímaní a o schopnosti rozvinúť dokonalé, vyššie vnímanie a netolerovanie nedokonalého vnímania.
Swamiji vysvetľuje: „Keď sa objaví vajce a pokračuje v ňom život, iba vtedy sa stane kuriatkom. Takisto keď sa udeje vaše telo a stále v ňom bude pokračovať život, iba vtedy sa vaše vnímanie bude rozpínať. Vo chvíli, keď sa vaše vnímanie prestane rozpínať, prestane sa vo vás diať život.“
Swamiji hovorí, že každodenné uvažovanie o autentickosti, každodenné žitie autentickosti znamená oveľa viac ako prísun vitamínov do nášho tela a mysle. Pre naše telo je dôležitý aj prísun vitamínov, proteínov, glukózy a energie. Ale neustály prísun, dodávanie autentickosti je pre neho oveľa dôležitejšie. Swamiji pokračuje: „Keď budete v prostredí, kde vám ľudia nedovolia, aby ste boli neautentickí, kde vás budú neustále tlačiť do toho, aby ste boli autentickí, tak budete v nebi. Vždy choďte, vždy buďte na mieste, na ktorom budete vystavovaní vašej vlastnej neautentickosti a kde budete tlačení do toho, aby ste žili v autentickosti. Nanešťastie si ľudia vyberajú druhú cestu. Vyberáte si priateľov, ktorí vás nikdy nebudú vystavovať vašej neautentickosti, ktorí o vás nikdy nebudú pochybovať, ktorí vás nebudú neustále zásobovať vitamínom ´A´ – autentickosťou. Životne dôležitý vitamín pre vašu vitalitu je vitamín ´A´ – autentickosť.“
Swamiji vyzýva, aby sme neustále pridávali autentickosť do nášho myslenia v každom kroku: „Neustále sa rozpínajte. Pokračujte v rozpínaní. Neuspokojte sa s nižším vnímaním, s tým čo viete o ľudských bytostiach, o svete, o vás. To všetko je vaše nedokonalé vnímanie. Keď sa uspokojíte s nedokonalým vnímaním, bude to hrozná chyba vo vašom živote. Hrozné premárnenie vášho života.“
Ako dosiahnuť stav dokonalého vnímania je ďalší krok. Prvé dôležité rozhodnutie, ktoré musíme urobiť je: “Neuspokojím sa s mojim nedokonalým vnímaním.“ Každý konflikt, bezmocnosť, ktoré cítime v našom živote, znamenajú, že máme nedokonalé vnímanie. Swamiji vyzýva: „Neuspokojte sa s tým! Dovoľte, aby sa vo vás dial život. Prosím počúvajte! Ak sa vo vnútri vajíčka nedeje život, kurča sa nevyliahne. Ak sa vo vnútri vášho tela nedeje autentickosť, tak sa neudeje naplnenie, úplnosť, osvietenie. Ak sa vo vnútri semienka nedeje život, nevyrastie z neho strom. Vo vnútri semienka sa musí diať život, aby z neho vyrástol strom.“
Pridávajme autentickosť do nášho myslenia v každom kroku. Ak máme o niekom určitý názor, tak s ním nezaspávajme. Neurobme rozhodnutie, že je definitívny. Na ďalší deň sa rozhodnime: „Budem autentický.“ Snažme sa to pochopiť viac. Pretože sme včera bojovali s našou nevestou, svokrou, rok predtým s našim manželom, neočakávajme, že sa bude diať to isté aj zajtra. Rozhodnime sa: „Zajtra rozšírim moju zodpovednosť a moje možnosti. Prinesiem do života novú energiu.“
Swamiji hovorí, že odvaha je vôňou autentickosti a zbabelosť je vôňou neautentickosti. Vždy keď máme konflikt, tak aj vtedy keď zaznamenáme, že iní sú neautentickí, utrpenie budeme mať my. Vždy hovoríme: „Nie. Mám konflikt, trpím kvôli ich neautentickosti!“ Ak v semienku nebude pokračovať život, nebude to semienko, ale smrť. Ak sa v nás nebude neustále diať autentickosť, nebudeme možnosťou, ale budeme mŕtvi. Swamiji vyzýva: „Neustále spôsobujte, aby sa vo vás diala autentickosť. Vo vašej práci, myslení, zdraví. Neustále rozpínajte vaše myslenie. Neustále rozpínajte vaše vnímanie. Všetko musí byť založené na vašej autentickosti!“
Niektorí ľudia zažívajú konflikty neustále. Všade kde prídu nájdu nejaký dôvod na konflikt a snažia sa túto situáciu napraviť. Swamiji hovorí, že niektorí ľudia prichádzajú a dávajú rady jemu alebo sange o tom, ako by mala byť riadená. Ako by sa mal Swamiji správať, aký je neautentický alebo aký by mal byť, aby sa stal autentickým. Swamiji na to neodpovedá, iba si hovorí: „V poriadku. Beriem zodpovednosť a budem na vás čakať, kým sa nevyviniete do autentickosti.“ Ľudia majú svoje predstavy a očakávania, do ktorých tlačia iných. Títo ľudia vytvárajú konflikty všade, kde prídu. V práci, v rodine, v manželstve, vo vzťahoch, v tíme, všade. Pretože nižšia úroveň vnímania nás neustále núti veriť, že iní sú zodpovední a preto by sa mali zmeniť.
Rozhodnime sa, že sa staneme autentickými. Swamiji vysvetľuje: „Budete mať toľko vnútorného priestoru, že budete do neho môcť vložiť každého, spracovať ho a urobiť ho takým, akým ho chcete mať vy. Váš vnútorný priestor je obrovská procesorová jednotka. Ak nebudete brať zodpovednosť, budete mať iba malú procesorovú jednotku, v ktorej nebudete môcť spracovať ani seba samého a pretransformovať sa. Ak zoberiete zodpovednosť, váš vnútorný priestor sa stane obrovskou procesorovou jednotkou. Každý bude môcť byť do nej vložený, spracovaný a vyjde z nej ako pretransformovaná bytosť. Ak zoberiete zodpovednosť a ľudia budú vložení do vašej procesorovej jednotky, tak budú pretransformovaní. Keď z nej vyjdú von, budú všetci stelesnením vás, budú vašim rozšírením.“
O tom je škola zázrakov. Škola zázrakov nie je nič iné ako priestor Majstra s jeho obrovskou, nekonečnou zodpovednosťou. Každý kto do neho vstúpi v akejkoľvek podobe, bude spracovaný, pretransformovaný a uvoľnený von. Swamiji zdôrazňuje: „Integrita, autentickosť, zodpovednosť a obohacovanie je obrovská príležitosť. Autentickosť vás bude neustále rozpínať.“
Ak sme hlavou rodiny, neobviňujme za žiadne konflikty a utrpenie iných. Zoberme zodpovednosť a potom uvidíme, že aj vtedy, keď ich obviníme, tak ich to pretransformuje. Ak sme hlavou tímu, neobviňujme iných. V momente, keď ich obviníme, keď na nich prenesieme zodpovednosť, tak sa vzdáme aj svojej vlastnej sily. Ak zoberieme zodpovednosť, vtedy sa svojej sily nevzdáme.
Swamiji zdôrazňuje, že každé naše vyjadrenie je veľmi dôležité. Každé slovo, ktoré povieme sami sebe a iným, nás definuje pre nás samých a pre iných. To ako definujeme sami seba pre iných môžeme po pár dňoch zmeniť. Ale keď chceme zmeniť to ako definujeme seba pre nás samých, je to tá najdesivejšia úloha. Pretože aby sme to zmenili, musíme tak veľmi bojovať a trpieť. Gurukul je škola zázrakov. Swamiji učí deti v gurukule, aby definovali sami seba ako tú najvyššiu možnosť. Mená, ktoré im dáva, sú deti samotné. Zdôrazňuje, že by sa mali definovať presne tým, čo tieto mená znamenajú. Swamiji upozorňuje: „Definujte sami seba správne. Pretože definícia, ktorú pre seba uvediete, je tá najdôležitejšia vec.“
Neusaďme sa vo vzorci mať konflikty a obviňovať iných. Zoberme zodpovednosť za to, aby sme naše konflikty vyriešili. Zoberme zodpovednosť za to, aby sme pokračovali ďalšími krokmi. Definovanie samého seba pre seba by malo byť urobené s autentickosťou. Ak sa semienko definuje: „Som semienko. Nemôžem v mojom živote urobiť nič.“, tak to bude jeho koniec. Semienko bude mŕtve. Ak sa semienko rozhodne, že bude autentické: „Dnes aspoň prelomím svoj obal. Dnes zo mňa vyrastie jeden malý list. Predsa som schopné toho, aby zo mňa vyrástol jeden list. Tak nech vyrastie aj môj druhý list.“, tak vtedy sa deje život! Strom sa deje, rastie! Swamiji hovorí: „Každý z vás prechádza chvíľou ´vajce alebo sliepka?´. Nehovorím o tom, či bolo prvé vajce alebo sliepka. Hovorím o tom, či chcete ostať vajcom alebo sa chcete stať sliepkou. Nanešťastie nemôžete ostať vajcom. V živote neexistuje status quo!“
Swamiji zdôrazňuje: „Neuspokojte sa s nižšou úrovňou vášho vnímania. Žite, žite, žite s tou najvyššou možnosťou. Neustále rozpínajte vaše možnosti. Neusaďte sa, nebuďte spokojní s nízkou úrovňou vášho vnímania. Žite s vašimi najvyššími možnosťami. Neustále rozpínajte vaše možnosti. V deň keď sa rozhodnete, že sa neuspokojíte s nízkou úrovňou vášho vnímania, váš život sa začne rozpínať. Stanete sa hľadačom. V deň keď sa rozhodnete, že sa uspokojíte s nízkou úrovňou vášho vnímania, tak budete mŕtvi.“
Neustále robme nemožnosti možnosťami. Čo je to život? Neustále robenie nemožností možnosťami je život. Keď sa v našom živote rozhodneme pre nemožnosti, tak budeme mŕtvi. To bude koniec. Život bude životom dovtedy, kým budeme robiť všetko nemožné možným. Swamiji vyzýva: „Neusaďte sa, neuspokojte sa s nižšou úrovňou vášho vnímania! Neustále buďte viac a viac autentickí. Rozpínajte možnosti vášho vnímania. To je život. Neustále praktizovanie autentickosti vás privedie do priestoru, kde je všetko možné, do priestoru možností. Neustále praktizovanie integrity vás privedie do priestoru pozitivity. Neustále praktizovanie priestoru zodpovednosti vás privedie do priestoru vodcovstva. Neustále privádzanie priestoru obohacovania do vás, vás privedie do priestoru osvietenia. Neustále rozpínajte vaše možnosti!“
Naša myseľ nás núti veriť, že sa nemôžeme rozpínať. Ak si dnes naša pamäť dokáže udržať 200 informácií, tak neveríme, že zajtra ich dokáže udržať 300. Swamiji hovorí: „Ja stále verím, že moja pamäť sa môže rozpínať. Stále verím, že moje vnímanie sa môže rozpínať. Stále verím, že moja energia sa môže rozpínať. Stále verím, že moja intuícia sa môže rozpínať. Stále verím, že všetko priaznivé v mojom živote sa môže rozpínať. Keď prestanete veriť, že rozpínanie je možné, keď sa budete vždy odvolávať na vašu minulosť pri každom vašom budúcom rozhodnutí a živote, tak budete mŕtvi.“