Bhagavad Gita – VYKONÁVAJTE SVOJU POVINNOSŤ
Bhagavad Gita – Karma Yoga – Kapitola 3, verš 35
sreyan sva-dharmo vigunah para-dharmat sv-anusthitat
sva-dharme nidhanam sreyah para-dharmo bhayavahah || 3.35
“Je lepšie vykonávať svoju povinnosť aj keď jej chýba hodnota, ako vykonávať povinnosť niekoho iného, hoci dokonale. Je lepšie vykonávať svoju povinnosť ako robiť prácu iných.“ (ps: preklad týchto veršov nie je slovo po slove dokonalý, časť nebola zachytená…)
(Poznámka prekladateľky: predtým ako vstúpime do samotnej prednášky, chcem vám priblížiť pár informácií pomocou, ktorých ľahšie pochopíte nasledovnú sutru:
V Indii bola v starodávnych časoch podľa védskej tradície (tradície pravdy) spoločnosť rozdelená do 4 skupín, alebo Varnas, podľa prirodzeného temperamentu každej konkrétnej osoby. Tie 4 skupiny sú: 1. Kshatriyas – to sú bojovníci, armáda, vládnúca trieda, 2. Brahmanas (alebo často nazývaní Brahmins) – kňazi a učitelia/kázatelia práva, 3. Vaisyas – majitelia stád, obchodníci, kupci, farmári a určití remeselníci, 4. Sudras – robotníci, určité druhy remeselníkov druhy farmárov.
V starovekých časoch v Indii a v určitých požehnaných miestach Indie ešte aj donedávna existoval systém rodinných Gurus, ktorí radili individuálnym rodinám v tom, akej životnej ceste sa majú venovať, nasmerovávali ich v hlavných životných rozhodnutiach a podporovali ich na ich životnej ceste. Táto Gurus boli osvietené bytosti, ktoré takto slúžili spoločnosti v Indii. Od tohto sa ďalej vyvíja táto sutra.)
Ako viete, práve pracujem na novej duchovnej ústave. Táto ústava bude spísaná presne podľa ústavy, ktorá fungovala za čias Meenakshi v jej kráľovstve. Používam jej bio-pamäť na napísanie tohto dokumentu a pracujem so skupinou ašramajtov, ktorí majú veľa návrhov a väčšina ich návrhov je zamietnutá ešte predtým ako ich vyslovia.
Napríklad, jeden ašramajt mi včera povedal: Swamiji, vo firme kde som pracoval predtým ako som sem prišiel bolo také pravidlo, že ak prijali nejakého nového zamestnanca, firma mala povinnosť ho vyškoliť a zatrénovať na prácu, ktorú od neho očakávali. Na to som povedal, áno, to je správne, to by malo byť pravidlo. Ale ten chlapík ďalej pokračoval: Swamiji, takisto, keď príde nová osoba do ašrámu, mali by sme zistiť ich vedomosti a schopnosti a dať im robiť tú prácu, v ktorej sú najlepší.
Na to som hneď povedal: Nie!!! V žiadnom prípade ich nenecháme robiť to, na čo sú už zvyknutí a v čom si myslia, že sú najlepší. Lebo to je čisté ego!
Ľudia si myslia, že sú kvalifikovaní iba na určitý druh práce a mali by robiť iba to, v čom sú dobrí. Základné pravidlo: každý je dobrý vo všetkom! Každý z nás je kvalifikovaný na akúkoľvek prácu. Je to len náš mentálny vzorec, ktorý nám hovorí, že sme dobrí len v niečom. Tento vzorec musí byť zlomený. A keď nebude zlomený, tak treba zlomiť tú samotnú osobu!
Uprednostňovať určitú prácu nad inou je ego. A nemyslite si, že vaše ego vie, čo je pre vás dobré. Vášmu egu samotnému nie je jasné, čo chce a čo nechce! Pozrite sa na svoj život! Jeden deň chcete niečo a na druhý deň niečo úplne iné a väčšinu času vôbec neviete, čo chcete.
Takže pochopte, čokoľvek čo vám padne za povinnosť, zoberte to! Bez výhrad! Neohŕňajte nosom nad žiadnou prácou. Ak uprednostňujete niečo nad niečím iným, to len podporuje váš vzorec, s ktorým sa má stať pravý opak – musí byť zlomený!
Bagwan Krishna hovorí veľmi jasne – nerobte prácu iných, aj keď sa vám zdá viac príťažlivá a nerobte prácu spôsobom, akým ju robia iní, nasledujte svoj vlastný spôsob, lebo nasledovať vzorce iných môže byť škodlivé a nebezpečné.
Čokoľvek čo vám je pridelené, urobte z toho svoj životný štýl. Urobte to najlepšie čo môžete v tejto oblasti. Nežiarlite nad prácou, ktorú majú iní.
Ľudská myseľ…. ľudia si stále myslia, že tráva je zelenšia na druhej strane plota. Brahmanas stále závidia Kshatriyas a Kshatiryas závidia Brahmanas. Každý z nás chce presne to, čo nemá, ale keď preskočí na druhú stranu plota, povie si, hm, tá tráva je predsa len zelenšia na druhej strane, na tretej strane….. ľudia si neustále myslia, že čo robia iní je lepšie a zaujímavejšie, ale akonáhle začnú robiť niečo iné, aj tam sa začnú nudiť. Pochopte, zmena práce neodoberie tento vzorec vašej mysle!
Ak cítite, že vaša práca vás nudí, pochopte, nech budete robiť akúkoľvek prácu, každá vás bude nudiť, pokiaľ nezlomíte tento vzorec! Ak sa nudíte pri určitom druhu práce, neutekajte od nej! Práve naopak, zostaňte tam a prelomte ten vzorec nudy hneď teraz! Prelomte tento vzorec vášho ega! Nesnažte sa neustále meniť vašu prácu!
Ak nebudete nasledovať vašu prirodzenú povinnosť (prácu ktorá k vám príde spontánne, t.j. od Existencie), je to nebezpečné! Nasledujte svoj temperament, nesnažte sa robiť prácu iných! (Tu Swamiji myslí to, ako kedysi rodinný Gurus hovorili ľuďom aký je ich temperament, typ práce, a ten mali robiť, nezáleží na ich preferencii, majú vykonávať svoju povinnosť, aj keď nedokonale, lebo robiť prácu iných je škodlivé a nebezpečné.)
Vaša prirodzená povinnosť (práca) by mala byť vašim životným štýlom. Ale váš problém je ten, že keď niečo začnete a v momente keď vaša bio-pamäť začne cítiť nudu, tak začnete hľadať niečo iné. Ale pokiaľ neprelomíte túto nudu, tak tajné poklady vašej kreativity sa nebudú môcť otvoriť.
Bagwan tu priamo udiera na mentálne vzorce, ktoré sa stále pozerajú na “opačnú stranu plota”. Bagwan trvá na tomto verši. Hovorí, neriaďte sa vašimi preferenciami, robte to, čo vám je pridelené. Ten zvyk nasledovať naše fantázie, ktoré sú založené na uprednostňovaní, nikdy nedovolia našej kreativite, aby sa prejavila.
Kreativita sa nikdy neprejaví na základe preferencie, nikdy nebude produktívna a neprinesie žiadne výsledky.
Čo je to kreativita? Pochopte, kreativita je hĺbka vašej úprimnosti voči vašej príležitosti. To je kreativita. Hĺbka vašej úprimnosti voči vašej príležitosti.
Ľudia si myslia, že kreativita je len keď je niekto maliar, keď niekto skladá hudbu, píše básne. Tomu hovoríte kreativita. Nie je to tak. Kreativita je úprimnosť, ktorú vyjadrujete voči vašej príležitosti.
Kreativita môže byť čokoľvek. Môžete zametať ulice a byť kreatívni. Spôsob akým rozprávate, môže byť kreativita. Pocit, ktorý máte voči sebe môže byť kreativita. Umývať dlážku, šitie vecí, toto všetko môže byť kreativita. Ako sedíte sami so sebou môže byť kreativita. Nie vtedy, keď vás niekto pozoruje, ale keď sedíte sami so sebou! Spôsob, akým sa nosíte, dokonca aj spôsob akým sa cítite voči sebe samým je kreativita.
Takže, pracujte viac na kreativite, nie na zmene vašej práce. Ľudské bytosti sa vždy viac snažia zmeniť prácu, ktorú robia.
Bagwan však trvá na tom, aby sme prestali míňať energiu na zmenu práce, namiesto toho, aby sme zvýšili hĺbku úprimnosti voči sebe samým, voči spôsobu, ako sa cítime ohľadne seba.
Bagwan Krishna je ustálený v jeho vyššej identite tak silno, že dokáže destabilizovať kohokoľvek nižšiu identitu len jediným pohľadom. Arjuna v Bhagavad Gite explóduje do svojej vyššej identity.
Takže, nemeňte svoju povinnosť, ale snažte sa zvýšiť hĺbku vašej úprimnosti v čomkoľvek čo robíte!
Explódujte do svojej vyššej identity!!!!
Nithyanandam!
–Paramahamsa Nithyananda